% 100 YERLİ VE MİLLİ OLACAK


Ülkemizin Yerli ve Milli savunma sanayii projelerine yeni bir yenisi daha ekleniyor. Son yıllarda Ülkemiz savunma sanayinde lokomotif rol üstlenen Aselsan ve Roketsan'ın birlikte geliştirecekleri bu önemli projenin Ülkemiz Silahlı Kuvvetleri başta olmak üzere silah sanayimizede büyük katkısı olması düşünülüyor.

STİNGER' DEN DAHA GELİŞMİŞ BİR SİSTEM DÜŞÜNÜLÜYOR


Söz konusu silah bu kez “ Yerli STİNGER ” diyebileceğimiz hareket halinde ki bir Askerimizin omuzunda rahatlıkla kullanabileceği yerden havaya füze sistemi. Üzerindeki çalışmaların büyük bir gizlilikle yürütüldüğü silah, ülkemizin önemli bir alandaki dışa bağımlılığını da ortadan kaldırmış olacak. Hali hazırda ülkemizin de dahil olduğu 30 farklı ülke tarafından kullanılan " fim-92 Stinger bf3 " nin özelliklerinin de üstüne çıkacak bir silahın üretilmesi için çalışılıyor. Gelişrilmesi planlanan silahın örnek alındığı " fim-92 Stinger bf3 " isimli bu silah, alçak irtifadaki uçak, helikopter ve diğer hava araçlarına karşı kullanılıyor. Tek başına bir askerin omuzuna alarak ateşleyebildiği " fim-92 Stinger bf3 " , pasif güdümlü yapısı ile " ateşle-unut " tipi savunma odaklı bir hafif füze sistemi.

YERLİ STİNGER DAHA UZUN MENZİLLİ OLACAK


Daha uzun menzillerde ki hedefleri, hedeften yayılan kızılötesi ve mor ötesi ışınlarla tespitini sağlayan silah, isabet başarısı ve menzili içerisinde en etkili tahrip sistemlerden biri olarak kabul ediliyor. Stratejik olarak çok önemli olan bir ekipman. Hareketli bir askerin kontrolünde hava taşıtlarının yanı sıra ek olarak kara taşıtlarına, hatta helikopter'lere de monte edilebilen Stinger’ların menzili ise 1 - 4,8 kilometre.
Aselsan ile Roketsan’ın ortak olarak geliştireceği " Yerli Stinger " ların ise 4 kilometrenin üzerinde irtifa ve 6 kilometrenin üzerinde menzil sunacağı iddia ediliyor. Stinger’da olduğu gibi kızıl ötesi (IR) ve mor ötesi (UV) güdümün yanı sıra " IIR " güdümlü olmasının da seçenekler arasında olduğu değerlendiriliyor.

2018 YILINDA HİZMETE GİRMESİ PLANLANIYOR


Hakkında henüz fazla detay bilinmeyen ve üzerindeki çalışmalar yüksek derecede gizlilikle yürütülen " Yerli Stinger " ın 2017 yılı içerisinde testlerine başlanması düşünülüyor.Testlerin başarıyla tamamlanmasının ardından, 2018 yılında " Yerli Stinger " ların Türk Silahlı Kuvvetleri ' nin envanterine girmesi hedefleniyor. Lisanslama yöntemi ile hem ABD hem de Alman şirketlerince üretilen fim-92 Stinger bf3 ’lerin birim maliyeti 150 Bin TL düzeyinde. Aselsan ile Roketsan’ın proje için harcayacakları bütçe ile ilgili herhangi bir bilgi bulunmazken, projenin tamamlanmasının ardından şuanki bu birim rakamlarının çok daha aşağılara düşeceği hesaplanıyor. Konu ilgili tüm gelişmeleri takip edip habersdar olmak için ajansinternet.com haber sitemizi takip edebilirsiniz.