SAMSUN - Servet YAYLA - Samsun Aydınlar Ocağı Başkanı Doç. Dr. Taner Tunç, Aydınlar Ocağı tarafından organize edilen kahvaltı programında basın mensupları ile bir araya geldi. Başkan Tunç, ''ÜLKE MENFAATLERİNE OLAN HER TÜRLÜ FİKRİN YANINDA OLACAĞIZ.’’ dedi.

Samsunlu basın görevlileri ile bir süre bire bir sohbet eden Tunç, ülke gündemine ait siyasi duruşları hakkında ocak adına ortak fikirlerini beyan edemeyeceğini belirtirken, ‘’Ülke menfaatlerine olan her türlü fikrin yanında ve destekçisi olacağız’’ dedi.

Aydınlar Ocağının şu anki planları ve merkezi yönetimlere dair düşüncelerini de dile getiren Doç Dr. Taner Tunç, ‘’Samsun Aydınlar Ocağı 1991 yılında kurulmuş, kurulduğu yerlerde müstakil bir ocaktır. Kültürel faaliyetleri var. Bazen sosyal sorumluluk projeleri kapsamında insanlar ile beraber olup, paydaş oluyorlar. Dünya’ya ve olaylara bakış açısı noktasında, olayları milliyetçi ve muhafazakar bir çizgiden değerlendirerek insanlara aktarmayı yeğleyen, özellikle üniversite öğretim üyeleri ve ihtisas sahiplerinin bir arada bulunduğu bir derneğiz. Kuruluşumuzdan bu güne belirli bir sinsile ile geldik. Ben başkanlık görevini devir aldıktan sonra, belirli noktalardaki eksiklerimizi tamamlamak sureti ile faaliyetlerimize hız vermeyi düşünüyoruz.‘’ dedi.

Aydınlar Ocağı Başkanı Doç. Dr. Taner Tunç, düzenlediği basın toplantısına ocak yöneticileri ile birlikte katılırken, toplantı boyunca bir çok konuya dair düşüncelerini ve planlarını da dile getirdi.

FİKİR AKADEMİSİ KURACAĞIZ

‘’Fikir akademisine yönelik, şehir ve üniversite bu konuda angaje olmuş değiller. Birbirinden kopuklar. Biz orada ilim üretiyoruz. Yada üretmeye gayret ediyoruz. Ama bunun ekonomik bir karşılığı yok şehirde. Bir iş birliği mutlak suret ile sağlanmak zorunda. Yoksa bizim ileri gitme şansımız hiç yok. Fikir akademisindeki ihtisas sahipleri ve fikir akademisinde yer alacak şehirden paydaşlar ile belki bu birliktelikleri sağlayabiliriz. Mutlak suret ile bunun sağlanmasını önemsiyorum. Yani, şehir ve üniversite mutlak suret ile birbirleri ile beraber olmak zorunda. Hem şehrin ekonomisi, hem bizim geleceğimiz için çok önemli, hem de Türkiye’ye bizim katma değerimiz için çok önemli. Bunu ne kadar başarırız bilemem ama mutlak suretle bu birlikteliği sağlamalıyız. Amacımız ve isteğimiz var. Tarafımız da bellidir bu manada.’’

SAMSUN’UN EN BÜYÜK SORUNU İŞSİZLİKTİR

Mutlak suretle Samsun’a yatırımların gelmesi gerekiyor. Samsun’un en büyük sorunu işsizliktir. Geçtiğimiz senelerde Samsun, hükümet teşvik uygulamalarının dışında bırakıldı. Bunun sebebi de bankalardaki mevduatların büyüklüğüydü. Dolayısı ile yatan paranın hiçbir faydası yoktur. Ekonomiye katma değer olarak yansıyabilmesi için üretime haiz olması lazım. İşsizlik probleminin çözülmesi için yeni yatırımları da beraberinde getirilmesi ile çözülebilir. Yatırım olursa insanlarımız da dışarıya gitmek zorunda kalmaz. İnsanlar, en verimli çağlarını bu şehirde değil, başka yerlerde geçiriyorlar. Buranın bir an önce bir kalkınma yapması gerekiyor.

BÖLÜCÜ VE HAİN TERÖRÜN DÜN NASIL KARŞISINDA DURDUYSAK YARIN DA DURACAĞIZ

Yakın zamanda ülkemizin içinden geçmiş olduğu zorlu bir süreç var. Bunu hain darbe girişimi olarak nitelendiriyorum. Milletimizin vakur duruşu, Türk Silahlı Kuvvetleri’ndeki kahramanların cesaretleri noktasında kırıldı ve geri püskürtüldü. Bu manada tüm şehitlerimize Allahtan rahmet diliyorum. Butür hain girişimler, Aydınlar Ocağı gibi milletin tüm değerlerine sahip çıkan yapıların ne kadar olması gerektiğinin bir göstergesidir. Biz siyasi bir yapı değiliz. Siyasi yapı olmadığımız için bütün siyasi kurumlara eşit mesafede hizmetlerimize devam etmek istiyoruz. Ancak bir önceliğimiz var. Bu ülkeye hizmet eden tüm kurumlar ile el ele, kol kola yürürüz. Ama bölücü ve hain terörün karşısında kesinlikle dimdik ayakta durmaya dün nasıl yaptıysak yarın da aynı şekilde devam edeceğiz. Bu nettir. Hain ve bölücü teröre karşıyız.

HİÇBİR SİYASİ PARTİYE YAKINLIĞIMIZ OLMAYACAK

Türkiye’nin siyasi gündemine kayıtsız kalmamız mümkün değil. Tabi ki bizim değerlendirmelerimiz olabilir. Bu değerlendirmelerimiz, Aydınlar Ocağı’nın ruhuna uygun bir biçimde olur. Türk milletinin hayrına olan herşeyde devletimizin ve milletimizin yanında yer alırız. Türk milletine ve devletine karşı olan her olayın da karşısında dururuz. Bu manada siyasi ve ekonomik gündem olur, bunları da ocak penceremizde değerlendiririz. Her siyasi yapıya eşit uzaklıkta olmaya gayret edeceğiz. Bizim kendi fikirlerimiz ve düşüncelerimiz  var mutlak suretle. Şu net olarak bilinmelidir ki, Aydınlar Ocağı olarak hiçbir siyasi partiye bağlı olarak ortak bir düşüncede hareket etmeyeceğiz. Türk milletine, Türk devletine karşı olan herşeyin karşısında kimin yanında durmamız gerekiyorsa dururuz. Biz bu millete ve bu vatana sevdalıyız.  Dolayısıyla bu manada yapılması gereken tüm eylem planlarının içinde yer alırız.