Başbakan  Binali  Yıldırım, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü'nde konusmasında şu ifadelere yer verdi:

"Hiçbir şekilde engelli-engelsiz diye ayırım yapmamız söz konusu olamaz. Çünkü biz yaradılanı severiz, yaradandan ötürü. Hepimiz Cenabı Hakk'ın  birer kuluyuz.

Engelli vatandaşlara hizmette yönetim zaafiyetini ortadan kaldırdık. Yerel Yönetimlerimiz adeta bir zihniyet devrimi yaşadı ve güzel hizmetlere imza attılar. Yasal düzenlemelerde ise ilk olarak kanunlarımızdaki aşağılayıcı ifadeleri çıkararak başladık. "Çürük", "sakat", "özürlü" gibi ifadeleri metinlerin dışına attık. 2005'te Türkiye'de ilk defa Engelliler Kanunu'nu biz çıkardık. Engelli kardeşlerimize ayrıcalığı bir insan hakkı olaral anayasal güvenceye aldık, Anayasa'da böyle bir değişiklik yaptık.

Bütçeden sosyal desteklere ayrılan kaynağı 15 yılda tam 27 kat arttırdık, 1.5 milyardam 38 milyarun üzerine çıkardık. İş-Kur eliyle 15 yılda 366 binkardeşimize, engelliye iş, aş sağladık. 2002'de 5 bin civarındadevlette engelli çalışırken bu gün bu sayı 50 binin üzerine çıkmıştır. Tam 10 kat artıştan bahsediyoruz. Kendi işini kurmak isteyen kardeşlerimize karşılıksız destek veriyoruz. Bu güne kadar 800 engelli devlet desteği ile kendi işini kurdu".