SAMSUN - Servet YAYLA - Bir zamanlar doğası ve tarihi yerleri ile koruma alanı altına alınan bir bölgeydi Kolay Beldesi. Şimdilerde ise adı artık unutulmaya yüz tutmuş ve bir köşeye atılmış eski bir eşya gibi kaderine terk edilmiş durumda.

Samsun'un Bafra İlçesi'ne bağlı Kolay Mahallesi'nden bahsediyoruz. Bir çok devlet adamı, siyasetçi, bürokrat ve şairin doğup büyüdüğü yerdir Kolay Mahallesi. Mahalle dediğimize bakmayın. Aslında uzun yıllar Belde olarak adı geçti. Ama son çıkan yasa ile nüfus azlığından ötürü Mahalleye dönüştürüldü bu cennet mekan.

Altınkaya ve Derbent Barajları'nın arasında kalır Kolay Mahallesi yada bizlerin bildiği adı ile Kolay Köyü. Ünlü 'ney' ustası ve şair Neyzen Tevfik'in doğduğu yerdir bu köy. Sırf bu yüzdendir ki bizler onu Neyzen Tevfik olarak biliriz. Aslında tam adı Neyzen Tevfik KOLAYLI'dır.

Sadece o da değil. Bir dönem milletvekilliğinin yanında Samsun Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevini de yapmış olan Muzaffer Önder de Kolay Köyü'nde doğup büyümüştür. Hatta vefatından sonra da naaşı burada toprağa verilmiştir.

Doğası her mevsim ayrı bir güzel, insanı apayrı sıcaklıkta, piknik ve kamp yapabileceğiniz, balık tutup yanınızda getireceğiniz bot yada tekne ile açılabileceğiniz, belki biraz daha üzerinde durulursa spor kulüpleri için bile kamp yapılabilecek bir alan ve tarihi yerlerini görmeye doyamayacağınız bu köy, bu mahalle, şimdilerde kaderine terk edilmiş durumda. Bafra'ya 25 km kadar uzaklıkta bulunuyor Kolay. Aslında adı gibi kolay bir noktada. Gelin görün ki, belediyelikten düşürüldükten sonra ilgisizliğe ve kaderine terk edilmiş.

Bölge halkı bu durumdan oldukça rahatsız. Önceleri geleni gideni de çokmuş. Fakat artık buraya bayramlar ve yaz tatilleri dışında köyde yaşayanların dışında uğrayan pek yok. Yanlış anlamayın... Sadece insanlar değil, Bafra Belediyesi ve Samsun Büyükşehir Belediyesi de kendi haline bırakmış bu cennet mekanı. Ulaşımı ayrı bir sıkıntı halini almış. Belde olduğu yıllarda kendi otobüs ve minibüs işletmeleri olan Kolay, sonrasında büyük şehirin tahsis ettiği ve ancak günde bir kaç sefer yapabilen bir otobüsle idare etmek zorunda kalmış. 

Köylüler vergilerini verdiği bir çok temel haktan da mahrum bırakılmış. Köylü para kazanamaz, esnaf geçinemez, öğrenci yeterince eğitim alamaz olmuş. Hatta çöpler bile uzun zaman toplanmadan bekletiliyor. Alınmayan çöpler bir süre sonra etrafa kötü kokular saçmakla da kalmıyor. Hastalık artık kol geziyor. Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz elbette şehrinin bir çok noktasına yatırımlar yapıp hizmetler getiriyor. Bize de, başkana unuttukları bu doğal harika ve koruma altında olan bu bölgeyi hatırlatmak düşüyor.

Bu arada... Kolay Köyü ve Kolay Mahallesi'nin yerini bilmeyenler, ailesi yada kendisi için huzur duyabileceği, stres atabileceği, gönlünce bir yer arayanlara da duyuralım. Burayı mutlaka görmelisiniz.