FETÖ operasyonları ile ilgili bilmek istediğiniz herşey bu haberde.

 15 Temmuz Darbe girişiminin ardından FETÖ hakkında yürütülen soruşturma iş dünyasına da sıçradı. 187 şüpheli hakkında gözaltı kararı çıkarıldı.

ARANAN FETÖCÜLER 

49 GAZETECİ ARANIYOR

Kayyum atanan Zaman gazetesinin eski çalışanlarına ve yöneticilerine yönelik yürütülen FETÖ/PDY (Paralel Devlet Yapılanması) soruşturmalarında, haklarında gözaltı kararı çıkarılan 89 kişiden 40'ı yakalandı, Nazlı Ilıcak ve Ali Bulaç'ın da aralarında bulunduğu 23'ü tutuklandı, 49 şüpheli ise aranıyor.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosunca FETÖ mensuplarının 15 Temmuz'daki darbe girişimine ilişkin yürütülen soruşturma kapsamında, Abdullah Abdulkadiroğlu, Abdullah Kılıç, Ahmet Dönmez, Ali Akkuş, Arda Akın, Nazlı Ilıcak, Bayram Kaya, Bilal Şahin, Bülent Ceyhan, Bülent Mumay, Bünyamin Köseli, Cemal Azmi Kalyoncu, Cevheri Güven, Cihan Acar, Cuma Ulus, Emre Soncan, Ercan Gün, Erkan Akkuş, Ertuğrul Erbaş, Fatih Akalan, Fatih Yağmur, Habip Güler, Hanım Büşra Erdal, Haşim Söylemez, Hüseyin Aydın, İbrahim Balta, Kamil Maman, Kerim Gün, Levent Kenez, Mahmut Hazar, Mehmet Gündem, Metin Yıkar, Muhammed Fatih Uğur, Mustafa Erkan Acar, Mürsel Genç, Selahattin Sevi, Seyid Kılıç, Turan Görüryılmaz, Ufuk Şanlı, Ufuk Emin Köroğlu, Yakup Sağlam ve Yakup Çetin hakkında gözaltı kararı çıkartıldı.

Gazeteciler Nazlı Ilıcak, Seyit Kılıç, Yakup Sağlam, Bayram Kaya, Cihan Acar, Bünyamin Köseli, Emre Soncan, Mustafa Erkan Acar, Cemal Azmi Kalyoncu, Abdullah Kılıç, Habip Güler, Mehmet Gündem, Cuma Ulus, Hanım Büşra Erdal, İbrahim Balta, Hüseyin Aydın, Bülent Mumay, Haşim Söylemez, Ali Akkuş, Yakup Çetin, Arda Akın ve Ufuk Şanlı yakalandı, Ercan Gün teslim oldu.

İstanbul Emniyet Müdürlüğünün Gayrettepe yerleşkesinde işlemleri tamamlanan 23 şüpheliden 21'i Çağlayan'daki İstanbul Adalet Sarayı'na gönderildi. Şüpheli gazetecilerden Nazlı Ilıcak'ın da arasında bulunduğu 17'si "terör örgütüne üye olmak" suçundan tutuklandı, Yakup Sağlam ve Arda Akın adli kontrol kararıyla, Mehmet Gündem ve Bülent Mumay ise tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

KAÇAN GENERALLER

Milli Savunma Bakanı Fikri Işık da yaptığı açıklamada, darbe girişiminin ardından 9'u general olmak üzere 300 civarında askerin firar ettiğini belirterek, bunların yakalanmasına yönelik çalışmaların sürdüğünü bildirmişti. Fetullahçı Terör Örgütü'nün darbe girişiminin ardından "firar" eden üst rütbeli subayların arasında iki tümamiral, 4 tuğamiral ve bir tuğgeneralin bulunduğu öğrenildi.

Firar eden ve TSK'dan ihraç edilen general ve amiraller arasında, eski tümamiral ve Gölcük Deniz Ana Üs Komutanı Hayrettin İmren, eski tuğamiral ve Kuzey Grup Görevi Komutanı Ayhan Bay ve eski tuğamiral ve Güney Grup Görevi Komutanı Nazmi Ekici de bulunuyor.

Darbe girişimi sırasında Donanma Komutanı Veysel Kösele'yi Yavuz Fırkateyni'nde alıkoyan askerleri komuta ettiği bildirilen söz konusu isimler, darbe girişiminin başarısız olmasının ardından Sahil Güvenlik Komutanlığına ait botla kaçmış, İzmit'te iskeleye çıktıktan sonra ise kendilerini bekleyen araçla firar etmişti. Firar eden amiraller arasında bulunan, TSK'dan çıkarılan eski tuğamiral İrfan Arabacı'nın da yetki alanında olmamasına rağmen darbe girişiminin olduğu gece karargahtaki harekat merkezine inip, gemilerin denize açılmaları emir mesajını, ilgili yerlere gönderilmesi talimatını verdiği belirtildi.

 

65 İSİM GÖZALTINA ALINDI

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu Başsavcı Vekili İsmail Uçar’ın koordinesinde yürütülen soruşturma kapsamında soruşturmaya sokulan 187 isimden, aralarında Faruk Güllü ile Nejat Güllü ve Ömer Faruk Kavurmacı ve babası babası Mustafa Şevki Kavurmacı'nın da bulunduğu 65 kişi gözaltına alındı. Soruşturma kapsamında diğer şüphelileri arama çalışmaları sürüyor.

18 İLDE OPERASYON DÜZENLENDİ

Polis, 18 ilde 204 adrese operasyon düzenlendi ve adreslerde aramalar başlatıldı. Şüphelilerin işlediği iddia edilen suçlar ise şunlar: "Terör örgütüne üye olmak" ve "Terör örgütünün finansmanı olmak".

GÖZALTI KARARI VERİLEN İSİMLER

Hakkında gözaltı kararı verilen bazı isimler şöyle: TUSKON Başkanı Rızanur Meral, İBB Başkanı Kadir Topbaş'ın damadı Aydınlı Grup Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Faruk Kavurmacı, Eroğlu Holding patronu Nurettin Eroğlu, Güllüoğlu Baklavaları’nın sahipleri Faruk Güllü ve Nejat Güllü.

204 ADRESTE ARAMA YAPILIYOR

Öte yandan İstanbul Sulh Ceza Hakimliği’nin kararıyla Aydınlı Grup, Eroğlu Holding ve Güllüoğlu Baklavaları’nda aralarında bulunduğu 204 adreste eş zamanlı aramalar yapıldığı öğrenildi.

Haklarında gözaltı kararı verilen şüphelilerin bir kısmının TUSKON yönetiminde bulunduğu, bazılarının ise üye olduğu belirtildi.

Soruşturmayı yürüten Başsavcıvekili İsmail Uçar, hakkında gözaltı kararı verilen aralarında TUSKON Başkanı Rızanur Meral, Aydınlı Grup Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Faruk Kavurmacı, Eroğlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nurettin Eroğlu, Baklavacı Güllüoğlu Yönetim Kurulu Başkanı Nejat Güllü, Faruk Güllüoğlu Baklavaları'nın sahibi Faruk Güllü'nün de aralarında bulunduğu 187 şüphelinin tüm malvarlıklarına el konulmasına karar verdi.

Bu kararın, OHAL kapsamında yayınlanan Kanun Hükmünde Kararname ile “mal varlığı ile ilgili tedbir-el koyma” kararları alan hakimlik yetkililerinin soruşturma savcılığına devredilmesi çerçevesinde alındığı öğrenildi.

Operasyon sırasında Kavurmacı'nın ofisinde yapılan aramada, FETÖ elebaşı Fetullah Gülen'in kitapları ve Gülen tarafından verilen plaket bulunduğu ve bunlara el konulduğu kaydedildi.

AKBULUT İLE ORTAK ŞİRKETİ VAR

Geçtiğimiz temmuz ayı sonunda Ali Akbulut'un sahip olduğu şirketlere de kayyum ataması yapılmıştı. Anılan atama kararı kapsamında, Nurettin Eroğlu'nun da ortağı iki şirkete kayyum ataması yapılmıştı.
Konu ile ilgili Eroğlu Holding'ten de açıklama yapıldı. Açıklamada, holding binasındaki aramanın kısa sürede tamamlandığı belirtilerek "

EROĞLU: HİÇBİR İLİŞKİMİZ YOK

Eroğlu Holding’in, ne soruşturmaya konu olan TUSKON ile ne de Fettullahçı Terör Örgütü’ne finans sağlayan herhangi bir kurumla ilişkisi bulunmamaktadır. Holding Yönetim Kurulu Başkanımız Sayın Nurettin Eroğlu TUSKON yönetiminde değildir, bu kuruluşla herhangi bir bağlantısı yoktur" denildi.

FETÖ ÖRGÜT ÜYELİĞİ İLE İLGİLİ GÖZALTINA ALINAN İŞ ADAMLARI

 FETÖ terör örgütü üyeliği ve örgüte maddi destek sağladıkları gerekçesiyle suçlanan şuanda aranan, göz altında olan ve tutuklanan Türkiye'nin önemli iş adamları ve holding sahiplerinin isim listesi. 

FETÖCÜ İŞ ADAMLARI,FETÖCÜ HOLDİNGLER,ARANAN FETÖCÜLER,YAKALANAN FETÖCÜLER

TUSKON Başkanı Rızanur Meral -
Koza Holding YKB Akın İpek -
İhlas Holding CEO’su Cahit Paksoy -
Eski Boydak Holding YKB Hacı Boydak -
Eski Boydak CEO’su Memduh Boydak -
Eski Boydak Holding YK üyesi İlyas Boydak -
Eski Boydak Holding YK üyesi Bekir Boydak -
Eski Boydak Holding YK üyesi Şükrü Boydak -
Savcılar Market YKB Harun Savcı -
İzmir İşadamları Derneği Başk. Resul Seçilmiş -
Eski Petkim Genel Müdürü Sadettin Korkut -
Şentürkler Holding YKB Sami Şentürk -
Tozlu.com sahibi Hüseyin Tozlu -
Uğur Derin Dondurucu Mehmet Takmaklı
Uğur Derin Dondurucu Ali Takmaklı
Uğur Derin Dondurucu Ünal Takmaklı
Naksan Holding YKB Cahit Nakıboğlu
Naksan Holding YK üyesi Taner Nakıboğlu
Eski ATSO Başkanı İzzet Bayar
Gaziantep Tic. Od. Mec. Başk. Ali Yener -
Aydınlı Grup YKB Ömer Faruk Kavurmacı -
Faruk Güllüoğlu Bak. sahibi Faruk Güllü
Faruk Güllüoğlu Bak. sahibi Faruk Güllü
Akfa Holding YKB Fatih Aktaş
Fi Yapı YKB Fikret İnan
Karakaş Atlantis Kuyum. YKB Kamil Karakaş
İnanlar Holding YKB Serdar İnan
Kavuklar Şirketler Grubu Başk. Abdullah Kavuk
Kırıkkale Tic. ve San. Od. Başk. Ekrem Gök
Tavuk Dünyası küçük ortağı Taylan Kaya
Tavuk Dünyası küçük ortağı İsmail Canan
İGB yazılım firması ortağı Hasan Sayın
İGB yazılım firması ortağı İbrahim Sayın
Kayseri Ticaret Odası Başkanı Mahmut Hiçyılmaz
TİM Başkanvekili Mustafa Çıkrıkçıoğlu  
Eroğlu Holding YKB Nurettin Eroğlu  
Aydınlı Grup Onursal Başk. Mustafa Şevki Kavurmacı  
Aydın Holding (A101) YKB Turgut Aydın
Abalıoğlu Yem YKÜ Baha Abalıoğlu
Boydak Holding YKB Mustafa Boydak
Sönmez Holding YKB Celal Sönmez

 

FETÖ/PDY soruşturması kapsamında gözaltına alınan Boydak Holding Yönetim Kurulu Başkanı ve Kayseri Sanayi Odası Başkanı Mustafa Boydak ile holding yöneticileri Şükrü Boydak, İlyas Boydak, Bekir Boydak ve Halit Bayhan adliyeye sevk edildi "FETÖ üyesi oldukları ve örgüte finans sağladıkları" iddiasıyla Boydak Eğitim ve Kültür Vakfı yöneticilerine yönelik operasyon kapsamında, önceki gün gözaltına 5 zanlının emniyetteki işlemleri tamamlandı. FETÖ' ye bağlı şirketler,fetöye bağlı sanatçılar,fetöye bağlı işadamları,fetöcü sanatçılar listesi,fetöcü işdamları listesi,fetöcü gruplar,gülen teröristine bağlı kişiler listesi,
Kayseri Eğitim ve Araştırma Hastanesinde sağlık kontrolünden geçirilen zanlılar, adliyeye sevk edildi. Zanlıların çıkarılışı sırasında Mustafa Boydak'a destek veren bir kişiye vatandaşlar tepki göstererek üzerine yürüdü. Araya giren bazı kişilerce şahıs hastane çevresinden uzaklaştırıldı. "FETÖ üyesi oldukları ve örgüte finans sağladıkları" iddiasıyla Boydak Eğitim ve Kültür Vakfı yöneticilerine yönelik operasyonda Mustafa, Şükrü, İlyas ve Bekir Boydak ile Halit Bayhan 29 Temmuz'da gözaltına alındı. İstanbul'da bir hastanede ameliyat olduğu belirtilen holdingin eski yönetim kurulu başkanı Hacı Boydak hakkında da yakalama kararı bulunuyor. İşte Fetöcü Şirketler, Fetöcü Markalar, Fetöcü sanatçılar Listesi. FETÖ mensuplarının faaliyetlerine ilişkin ayrıntılar ortaya çıkarken iş dünyasındaki kriptoları da çözülüyor. İstihbarat ve denetim birimleri örgüt üyelerinin sosyal medya hesapları, e-posta trafiği üzerinden ilişki kurduğu şirket ve iş adamlarına ilişkin listeyi de ortaya koydu.

" BAŞKENTÇİ " FETÖCÜ SANATÇILARI YAZDI. FETÖCÜ SANATÇILAR LİSTESİ İÇİN LÜTFEN TIKLAYIN.

BOYDAK'TAN SONRA NAKIBOĞLU'da GÖZALTINDA
Dün ilk operasyon Gaziantep’te gerçekleştirildi. Naksan Holding Yönetim Kurulu Üyesi Taner Nakıboğlu, darbe girişimiyle ilgili soruşturma kapsamında Gaziantep Havalimanı’nda gözaltına alındı. Halka açık olan şirketi Royal Halı’nın hisseleri gün içine yüzde 11.89 düşüş yaşadı. Ayrıca, FETÖ darbe girişimine destek verdiği iddia edilen Gaziantep Ticaret Odası Meclis Başkanı Ali Yener de, Balıkesir’in Ayvalık ilçesinde gözaltına alındı. Koza-İpek Holding, Kaynak Holding gibi Paralel Yapı’nın bilinen şirketleri dışında yaklaşık 20 bin şirkete yönelik bir yıldır inceleme yürütülüyor. Bu incelemelerin sonunda Paralel Yapı ile doğrudan ve dolaylı bağlantısı bulunan 8 bin şirket belirlendi.

LİSTE HAZIRLANDI
Bu şirketler, sahipleri ve bağlantılı isimlere ilişkin kapsamlı dosya hazırlandı. Firmalar üzerinden örgütü finanse eden iş adamlarının listesi de çıkarıldı. Yurtdışı vakıf, dernek, örgüt birimlerine para transferlerinde rol oynayan 100’e yakın iş adamı olduğu belirlendi. Bu iş adamlarının yaptığı para transferlerinin izi sürüldü. Paralel yapının ve destek verenlerin yurtdışındaki mal varlıkları da dondurulacak.

MALLARINA EL KONULACAK
FETÖ’ye destek sağladığı belgelenen bütün şirketlerin mal varlığına el konulacak. Paraları yurtdışına transfer edenler de örgüte destekten yargılanacak.

ÜNLÜ ET LOKANTASI KAPATILDI
Bolu Dağı’nda faaliyet gösteren ve sahibi ‘Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması’na finansal destek sağladığı iddia edilen ünlü et lokantası kapatıldı. Düzce Cumhuriyet Başsavcılığı’ndaki soruşturma kapsamında ‘İsmail’in Yeri’ kapatıldı. D-100 karayolunun Düzce kesiminde yol kenarında yer alan lokantaya gelen polis ve jandarma ekipleri, içeride arama yaptı. Sahibi, FETÖ/PDY’ye finansal destek sağladığı iddia edilen işyerinin yetkili ve çalışanlarına kapatma kararı tebliğ edildi.

 FETÖCÜ 10 ŞİRKETE KAYYUM ATANDI

FETÖ/PDY Silahlı Terör Örgütüne Finansal Destek Sağlama, Suçtan Kaynaklanan Mal Varlığı Değerlerini Aklama, Vergi Usul Kanununa Muhalefette bulunma“ suçlarından tespit edilen ve Sakarya’da bulunan Özlem Çelik Büro Mobilyaları Tic. Ltd. Şti., Tarhan Techno Art Design İç ve Dış Tic. Ltd. Şti.,
İnelsan Mühendislik İnşaat Elektrik Taahhüt San. ve Tic. A.Ş., LCI Gayrimenkul Yatırım San. ve Tic. A.Ş., İnelsan Mimarlık San. ve Ltd. Şti., Sakarya Ada Yaşam Yüzme ve Tenis Hizmetleri Ltd, Şti. ve bu şirketlerin yurt dışında ortaklıkları bulunan Greenway Investment, LLC, Marion Investment Trust, Granville İnvestment Trust, Goras Liberty İnvestments, LLC, Liberty Way investment, LLC isimli şirketlere kayyum atandığı öğrenildi.

Fettullahçı Terör Örgütü yapılanmasının iş dünyasına açılan kapısı olan TUSKON a üye Fetöcü olduğu iddia edilen listelerde ortaya çıkıyor.

TUSKON ÜYELERİNİN ŞİRKETLERİ

Tosçelik Profil, Kastamonu Ent. Ağaç, Kayseri Şeker Fab., Ekinciler Dem. Çel., Boytaş Mobilya (İstikbal, Bellona, Mondi, Deco), Abalıoğlu Yem, HES Hacılar Elek., Erciyas Çelik Boru, Kent Gıda, Merkez Çelik, Naksan Plastik, Koza Altın İşl., Tosyalı Demir Çel., Küçükbay Yağ, İstikbal Mobilya, Oltan Fındık, Tiryaki Agro Gıda, Keskinkılıç Gıda, Feza Gazetecilik, Küçükçalık Tekstil, Boyteks Tekstil, Aydınlı Giyim, Boyçelik Metal, Beşler Makarna, Mem Tekstil, Helvacızade Gıda, Kumtel Day. Tük., Vatan Kablo, Viko Elektrik, Biofarma İlaç, Arbel Bakliyat, Selçuk İplik, Gürteks İplik, Akteks İplik, Aynes, Gıda, Köksan Plastik, Pamukkale Kablo, Aytaç Gıda, Royal Halı, Hekimoğlu Un, Form Yatak, Aymar Yağ.

 

KONYA'DA LİSTE AÇIKLANDI

Tüm yurtta FETÖ operasyonları devam ederken Konya' da aranan ve mallarına el koyma kararı çıkarılması gündeme gelen işadamlar listesi yayınlandı. Alınan bilgilere göre Konya'da mallarına el konulan iş adamlarının isimleri şu şekilde: