Pokemon Go Türkiye oyunu ile ilgili bilmek istediğiniz herşey bu haberimizde... 

 

Pokemon Go Türkiye'ye geliyor mu ? Dünyayı kasıp kavuran Türkiye'de de fazlasıyla hayranı bulunan Pokemon Go Türkiye piyasası için nabız yokluyor. Pokemon Go Türkiye temaslarında son gelişmeler ve ayrıntılar haberimizde yer alıyor...

POKEMON GO TÜRKİYE SUNUCUSU OYUNA EKLENDİ

Pokemon Go sunucularının durumuna bakabildiğiniz MMOserverstatus sitesindeki bilgiye göre oyuna Türkiye sunucuları eklenmiş durumda. Peki Pokemon GO Türkiye’de ne zaman çıkacak? Eklenen sunucular içinde Brezilya ve Şİli sunucularının yakında açılması bekleniyor ama diğer sunucular için henüz belli bir bilgi yok. Yine de Türkiye’nin sıraya girdiğini söyleyebiliriz.

TAKILMA SORUNLARI AZABİLİR

Türkiye için ayrı sunucular olması da oyun Türkiye’de çıktığında yani sunucular açıldığında Türkiye’deki oyuncuları ülkemize özel sunucuların kapasitesine bağlı olarak daha az takılma yaşanmasını sağlayacaktır. Şu an çok sayıda kullanıcının olduğu Rusya ve Türkiye Avrupa sunucularını zorlamakta!

Daha önceden Avrupa ülkeleri için Pokemon Go yayınlanmış ancak listede Türkiye yer almamıştı ve buna bağlı olarak Türkiye'nin Asya kategorisine konmuş olabileceğini düşünmüştük. Şimdi ise Pokemon Go 15 yeni Asya ülkesi için yayınlandı. Türkiye oyunun yayınlandığı Asya ülkeleri arasında da yer almıyor. Haliyle uzun süredir kapsamlı listeler arasında Türkiye'nin yer almaması, oyunun ülkemize resmi yollardan gelip gelmeyeceği konusunda merak uyandırdı.

Birçok kişi bu duruma bağlı olarak oyunun ülkemizde yayınlanmayacağını düşünüyor olabilir. Ancak tam aksine, oyunun yapımcı şirketi Niantic şu ana kadar görüldüğü üzere Türkiye pazarına girebilmek için çalışmalarını halen daha sürdürüyor.

Pokemonla ilgili tüm gelişmeler,pokemon da gelişmek isteyenler,pokemonlarını geliştirmek isteyenler,pokemon uzman oyuncu ollmak isteyenler,haberimizde bulunan detaylar sizlere bu imkanları sağlayabilir,haberimizi okuduktan sonra sizde iyi bir pokemon ustası olabilirsiniz.Nasıl pokemon ustası olunur ? pokemon ustalığı nasıl kaznılır,pokemonlarla ilgili merak ettiğiniz herşey ve daha fazlası haberimizde...

POKEMON GO Türkiye'de NASIL İNDİRİLİR?

Yazının başında belirttiğimiz gibi Pokemon Go, Android ve iOS tabanlı akıllı telefonlara indirilebiliyor fakat oyunun sorunsuzca oynanabilmesi için telefonunuzun belirli sistem gereksinimlerini de karşılaması gerekiyor.

Eğer Android telefon kullanıyorsanız telefonunuzun işletim sistemi Andorid 4.4 (Jelly Bean) ya da üzeri olması gerekmektedir. Bunun yanında cihazın en az 1 GB RAM ve 1 GHz Dual Core ya da üzeri işlemciye sahip olması da gerekli koşullar arasında.

iOS kullanıcılarının ise oyunu oynamak için en az iOS 8 işletim sistemine sahip olması gerekmektedir. Oyun iPhone 5 ve üzeri telefonlarda sorunsuz çalışmaktadır.

Her iki işletim sistemine sahip telefonlar gerekli sistem şartlarını karşılasa da oyunun çalışma performansı telefondan telefona fark göstermektedir.

Pokemon Go henüz Türkiye'de kullanıma açılmadı fakat hem iOS kullanıcıları hem de Android kullanıcıları için indirmenin yolları mevcut.

ANDROID İÇİN POKEMON GO NASIL İNDİRİLİR?


Eğer Android işletim sistemli bir telefona sahipseniz telefonunuzun Ayarlarmenüsüne girip "Güvenlik" ekranında Bilinmeyen Kaynaklar seçeneğini aktif hale getirin ardından bu linkten POKEMON GO APK dosyasını indirerek, oyunu telefonunuza kurabilirsiniz.

iOS İÇİN POKEMON GO NASIL İNDİRİLİR?


Pokemon Go'yu iOS işletim sistemli cihazlara yüklemenin tek yolu, telefonun ayarlar kısmından bölge ve ülke ayarlarını değiştirmek. Pokemon Go şu an ABD, Yeni Zelanda ve Avustralya gibi ülkelerde kullanıma açık. Telefonunuzun bölge ayarlarını bu ülkelere göre değiştirirseniz, oyunu App Store üzerinden kolaylıkla indirebilirsiniz. Son günlerde oyun aynı zamanda Avrupa ülkelerine de açıldı.

Android ve iOS için oyunun nasıl indirileceğini anlatan bilgileri bu video içerisinde bulabilirsiniz.

POKEMON NASIL YAKALANIR?

Pokemon Go'yu cihazınıza yükleyip oyuna girdikten sonra oyunu oynayabilmeniz için bir kullanıcı hesabına sahip olmanız gerekiyor. Bunun için ise 2 farklı seçenek mevcut, isterseniz Gmail hesabınız ile ya da Pokemon Trainer Club hesabı açarak oyunu oynayabiliyorsunuz. Neredeyse herkesin hali hazırda bir Gmail hesabı olduğu için sizin de Gmail hesabı üzerinden bir kullanıcı hesabı açmanızı öneririz Gmail hesabınız yok hemen bir tane temin edebilirsiniz.

Hesabınızı oluşturduktan sonra bir karakter yaratmanız gerekiyor. İsteğe göre kadın ya da erkek karakter yaratabiliyorsunuz, ayrıca zevkinize göre karakterinizin fiziksel özelliklerini değiştirebilmeniz de mümkün.
Oyundaki karakterinizi belirledikten sonra oyuna başlamak için bir başlangıç Pokemon'u seçmeniz gerekiyor. Seçebileceğiniz 3 adet başlangıç Pokemon'u mevcut; Bulbasaur, Squirtle ve Charmander. Çocukluğumuzda en sevdiğimizPokemonlar arasına giren bu üçlü görselde gösterildiği gibi oyun içerisinde karşınızda beliriyor ve sizin de bir tanesini yakalamanız gerekiyor.

Bu noktada küçük bir ipucu verelim: Eğer oyunun başlangıcında Pikachu'yuyakalamak isterseniz, ilk 3 çıkan Pokemonu yakalamayın. Biraz zaman geçtikten sonra Pikachu karşınıza çıkacaktır :)

Seçtiğiniz Pokemon'u açılan kamara ekranı üzerinden, Pokemon'un üzerinePoketopu fırlatarak yakalamanız gerekiyor. Pokemon'u yakalamak içinPoketopunu doğru isabet ettirmeniz şart, aksi takdirde tekrar başka bir Poketopu atmanız gerekiyor. Pokemonu yakaladıktan sonra Pokemonunuza ait tüm bilgiler Pokemon'un bilgi ekranından görülebiliyor.

Başlangıç Pokemon'unuzu yakaladıktan sonra artık yapmanız gereken şey gezmek. Oyun içerisindeki haritada gezebilmeniz için gerçekten sokağa çıkıp dolaşmanız gerekiyor çünkü yazının başında da bahsettiğimiz gibi oyun sizin konumunuzu ve fiziksel çevrenizi gerçek zamanlı olarak baz alıyor.

Dışarda gezerek pek çok Pokemon'la karşılaşabilirsiniz. Pokemon'ları yakalamak için önce ekranınızda beliren Pokemon'a dokunmanız gerekiyor. Ardından kamera ekranınız açılıyor ve sahip olduğunuz Poketoplarından bir tanesini o Pokemon'a fırlatmanız gerekiyor eğer Poketopunu doğru isabet ettirirseniz Pokemon'u yakalamış oluyorsunuz. Ayrıca oyun içerisinde size yakın olan Pokemon'lar, ekranın sağ alt köşesinde beliriyor bu sayede çok fazla uzağa gitmeden yakın çevrenizde Pokemon arayabiliyorsunuz.

POKEDEX NEDİR?

Pokemon'un çizgi filmlerinden de aşina olduğumuz Pokedex, gördüğünüz ve yakaladığınız Pokemonların kaydını tutan dijital bir asistandır. Pokemonlar hakkında edinmek istediğiniz bilgileri Pokedex içerisinde bulabilirsiniz. Pokedex'e girmek için haritadayken Main Menu'ye girerek ordan Pokedex'e bakabilirsiniz. Pokedex içerisinde, yakaladığınız Pokemonların görsellerini görebilirsiniz, görüp de yakalayamadıklarınız silüet halinde gözükür ve hiç karşılaşmadığınız Pokemonların da numarası gözükür.

POKESTOP NEDİR?
Pokemon Go'da sadece Pokemonlar bulunmuyor. Haritanın belli alanlarında Pokestop denilen ve oyun içinde gereken eşyaları alabileceğiniz yerler mevcut. Pokestoplar genelde şehirlerin bilindik ve merkezi alanlarında bulunuyorlar ve haritada ayrı bir sembol ile belirtilmiş oluyorlar.

Bir Pokestop'tan alabileceğiniz şeylerin başında Poketopları (Pokeball) geliyor. Oyunda şu an için 3 tip Poketopu mevcut; Pokeball, Great Ball (12. Seviyeye gelindiğinde alınabiliyor) ve Ultra Ball (20. Seviyeye gelindiğinde alınabiliyor). Poketopları oyunda hayati bir önem taşıyor, Poketopları olmadan Pokemonları yakalayamıyorsunuz ve oyun boyunca sürekli harcanan eşyalar arasında.
Pokestop'larda bulabileceğiniz bir diğer önemli eşya da Incense. Incense sayesinde etrafınızda bulunan ama göremediğiniz gizli Pokemonları kendinize çekmeniz mümkün oluyor. Kullanıldığı andan itibaren 30 dakika boyunca aktif kalan Incense ile Pokemon bulma şansınız bir hayli artıyor.

Pokestop'tan alabileceğiniz bir diğer mucizevi eşya, Egg Incubutor. Oyunda gezindiğiniz süre boyunca karşınıza sadece Pokemon değil yumurtalar da çıkıyor bu yumurtaların içinden de tabi ki Pokemon çıkıyor. Fakat bu yumurtalar tek başlarına bir şey ifade etmiyorlar ve yumurtalar açılması için kuluçkaya ihtiyaç duyuyorlar, bu kuluçka vazifesini de Egg Incubutor'lar görüyor. Oyunun başında size bir adet Incubutor veriliyor ama bu alet çabuk bozulabiliyor bu sebeple bir Pokestop'a gidip Coin karşılığı başka bir tane alabiliyorsunuz.

Pokestop'lardan alabileceğiniz bir diğer faydalı eşya ise Lure Module. Lure Module'ler Pokestop'lar etrafında kullanılabiliyor ve kullanıldığı andan itibaren 30 dakika boyunca Pokestop etrafında Pokemon belirmesini sağlıyor. Sizin kullanmış olduğunuz Lure Module'ün etkisinden etraftaki diğer oyuncular da faydalanabiliyor. Özellikle büyük park ve çok sayıda Pokestop olan yerlerde sıkça Lure görebilirsiniz. Maçka parkı, Abbasağa parkı, Moda sahil, Beşiktaş sahil gibi yerlerde günün her saati Lure bulunan Pokestop'lar ile karşılaşabilirsiniz.

Pokestop'ta bulabileceğiniz bir diğer kullanışlı eşya ise Razz Berry, dışarda gezerken bir Pokemon'a denk geldiğinizde önce o Pokemon'a Razz Berry verirseniz, Poketopu attığınızda o Pokemonu yakalamanız daha kolay oluyor, bu sebeple yanınızda birkaç tane Razz Berry olması sizin için faydalı olacaktır.

Pokemonları savaştırmak, Pokemon Go'daki temel aktivitelerden bir tanesi. Savaştırdığınız Pokemonlar da haliyle zarar görüyor ya da savaşamayacak duruma geliyor. Bu gibi durumlar için Pokestoplar'da 2 adet eşya mevcut, Potion ve Revive; Potion, GYM'deki savaşların ardından canı azalan Pokemonunuzun canını geri doldurmak için kullanılan bir eşya. Şu an için 3 farklı potion çeşidi mevcut; Potion (20 HP), Super Potion(50 HP), Hyper Potion(200 HP). Revive ise savaş sonucu tüm canını kaybeden Pokemonları tekrar canlandırmak için kullanılan bir eşyadır. Eğer bir Gym'de savaşıyorsanız yanınızdan potion ve revive eksik etmeyin.

POKEMONLAR NASIL GELİŞTİRİLİR?

Pokemonlarınızı yakaladıktan sonra yapmanız gereken şey onları güçlendirmek ve geliştirmektir. Pokemonlarınızı geliştirmek için ise Candy ve Stardust denen birimler mevcut. Candy biriktirmenin en iyi yolu yine Pokemon yakalamaktır, aynı Pokemondan birkaç taneye sahipseniz bu Pokemonları professor Willow'a götürüp karşılığında candy alabilirsiniz. Yeteri kadar candy sahibi olduğunuz zaman Pokemonlarınıza seviye atlatmak ya da Evolve (geliştirmek) etmek için kullanabilirsiniz.
Pokemonlarınızı geliştirmeye yarayan bir diğer birim ise Stardust. Stardurst, candy'lerden farklı olarak, hangi Pokemondan elde ederseniz edin o stardust'ı başka bir Pokemunu geliştirmek için kullanabilirsiniz. Stardust elde etmenin yolu candy elde etmenin yolu ile aynıdır; Pokemon yakalayarak, yumurtalardan Pokemon çıkartarak ve profesöre Pokemon gönderme karşılığında Stardust alabilirsiniz.

Pokemonlar belli bir seviyeye ulaştığında yine Stardust ve candy kullanılarak geliştirilebilir bu işleme evolve denir. Bazı Pokemonlar 2 kere evolve olabilirken bazı Pokemonların evolve olmuş hali mevcut değildir.

Pokemon evolve olabiliyorsa, Pokemonun bilgilerine girdiğinizde power up (güçlendir) seçeneği altında karşınıza çıkmaktadır. Pokemonlarınızı en güçlü hale getirmek için evolve etmeniz gereklidir.

GYM NEDİR VE TAKIMLARA NASIL DAHİL OLUNUR?


Pokemon Go'da Pokemon toplamak ve geliştirmek keyifli olsa da oyunun esas heyecanını Pokemon Gym adındaki salonlarda yaşıyorsunuz. Oyunda 5. seviyeye geldikten sonra girebildiğiniz bu salonlarda Pokemonlarınızı diğer oyuncuların Pokemonları ile savaştırabiliyorsunuz. Pokemon Gym'ler, Pokestop'lar gibi haritada farklı bir icon ile belirtilmiş bulunuyorlar. Yalnız, bir Gym'de mücadeleye girmeden önce oyunda bulunan 3 takımdan birini seçmeniz ve bu takıma dahil olmanız gerekiyor. Bu takımların isimleri; Team Instict, Team Mystic ve Team Valor. Bu takımlar Pokemon türlerinde bahsettiğimiz 3 nadir elektrik, buz ve ateş kuşları ile temsil edilmekte.
Bundan sonra yapacağınız tüm mücadelelerde seçtiğiniz takımı temsil ederek ilerliyorsunuz. Eğer gittiğiniz salon boş ise kendinizi salon lideri yapabiliyorsunuz, fakat gittiğiniz salon başka bir takımda bulunan birine ait ise o salonun lideri ile mücadele etmeniz gerekiyor. Salon liderini yenerseniz o salon sizin oluyor. Kendi takımınıza ait bir Pokemon Gym'e giderseniz de Pokemonlarınızı güçlendirmek için eğitebiliyorsunuz.

Takımınıza ait Gym'leri, diğer takımların ele geçirmemesi için savunmanız gerekiyor, bunun için de takımınıza ait gym'lerde diğer takım arkadaşlarınızın Pokemonlarını yenmeniz gerekmekte. eğer bütün takım arkadaşlarınızı yenerseniz takımınızın Gym'i level atlıyor ve savunması artıyor.

ABD ve Avustralya'da çok sayıda kullanıcı, kiliselerde bol bol Pokemon bulunduğunu bildirmiş, bu durum esprilere de neden olmuştu. Türkiye'de de camilerde bol bol Pokemon var. Hatta bir sosyal medya kullanıcısı "Gitmişken cumayı da kıldım" diye yazdı.

Pokemon Go veritabanının, Ingress oyunuyla aynı olduğu söyleniyor. Bu nedenle camilerin yanı sıra şehirlerin ünlü her noktasında (meşhur caddeler, heykeller, AVM'ler, vv.) bolca Pokemon bulunabilir.

Şehirlerde meşhur caddeler, heykeller, AVM'ler, vb. unutulmamalı.

Dünyada olduğu gibi Türkiye'de de otobüs, metrobüs ve metro duraklarında birçok gym ve Pokestop var.

Ankara'da Dikmen tarafında fazla pokemon yok, Gençlik Parkı'nda 3 gym ve birçok Pokestop bulunabilir. Kızılay tarafında Pikaçu bolluğu yaşanıyor.

Türkiye'nin diğer şehirlerinden de birçok "ihbar" geliyor: İzmir Balçova'da 'yakınlardaki pokemon'lar içinde Zapdos tespit edildi. Bozcaada'da Ryhorn bulundu. Konya'da su pokemonu az çıkıyor.

İşte Türkiye'de ki Pokestop ve aderesleri, Gym lerin yerleri bu adreste.tıklayın öğrenin.

Türkiye'nin her yerindeki Pokestop ve gym'lerin konumları oyuncular tarafından şu adreste toplanıyor: http://tiny.cc/pokemonbul

 

Ekşi Sözlük'te paylaşılan diğer ipuçları ise şöyle: gymleri ele geçirirken leveli kaç ise o sayı kadar rakibi dövmeniz lazım. mesela gym level 3 diyorsa karşı tarafı 3 kere yeniyorsunuz o zaman gym liderliği sıfırlanıyor. sıfırlanınca kendi pokemonunuzu koyuyorsunuz.

pokemon'u power up yapmanın bir sınırı var ve bu o pokemon türündeki her pokemon için aynı. mesela bir zubat en fazla 180 cp olabiliyor gibi. bir pokemon'u yüksek cp ile yakalamanın tek artı noktası size onu geliştirmek için fazladan item harcatmayacak olması. bunun dışında bir artısı olmuyor. mesela bir pokemonu power up yapıp sonra evolve ettiğinizde pokemon ne kadar güçlüyse o kadar evolve oluyor ama düşük cp ile evolve olduğundada tekrar aynı seviyeye yükselebiliyor. herhangi bir kazanç ya da kayıp olmuyor.


pokestoplar maksimum 10 dakika içinde yenileniyor ve her seferinde farklı sayıda ve çeşitte item veriyor. eğer vaktiniz varsa ve güzel konumda bir pokestop bulursanız azıcık yakınında durup bedavaya item indirmede fayda var.
gördüğünüz her pokemonu yakalayın. elinizde fazladan olan pokemonları trade sistemi ile profesöre göndereceksiniz ve o da sizde stardust ile gönderdiğiniz pokemonun candysini verecek. bunları o pokemonu evrimleştirmek için kullanacaksınız.
ancak pokemonu göndermeden önce saldırılarıyla türünün uyuşup uyuşmadığına dikkat edin. örneğin; elinizde bir tane zubat var (türü; uçan ve zehirli pokemon). eğer zubatınızın saldırılarında uçmak ve zehir haricinde (örneğin çimen pokemonu saldırıları) var ise öncelikli olarak onu gönderin. aradaki 3-5 cp farkına bakmayın.


sağ altta gördüğünüz gösterge pokemonların size yakınlık göstergesi. pokemonların altlarındaki simgeler onların size yakınlık seviyesini gösteriyor. eğer bir pokemonun altında 3 simge var ise size uzaktır, 1 simge var ise bayağı yakınlarınızda demektir. bazen altında işaret olmuyor, o zaman bulunduğunuz yerde birkaç saniye beklerseniz pokemon ortaya çıkıyor.
poketoplarını level atlayınca ve pokecenterları ziyaret edince elde edebiliyorsunuz. pokecenterlar 10 dk da bir yenileniyor, 10 dk da bir kere gidip simgeyi çevirerek poketoplarını ve ayrıca yumurta , bazen de pot alabilirsiniz. çevrenizdeki gymleri ele geçirmeye çalışın. 21 saat arayla size 10 altın ve 500 stardust veriyor galiba. altınlar çok işimize yarayacak. altın ve stardustu almak için gym center'ı ele geçirdikten sonra shop'a girin ve yukarıdaki kalkan işaretine basın.


akşam vakitleri oyunda yoğunluk fazla oluyor, pokemonları çevrenizde toplayan tozu akşam vakitleri kullanmamaya çalışın, offline olsanız bile süresi devam ediyor. şarjının çok gitmemesi için ayarlardaki battery save kutucuğunu işaretleyin. telefonunuz ters durduğu zaman ekranı kapanır ama oyun arka planda açık kalmaya devam eder. ayrıca sesi ve müziği kapatır ve pokemonları kamerayı açmadan yakalamaya çalışırsanız daha fazla tasarruf edebilirsiniz.
bazı gelişmiş pokemonlar tek seferde yakalanmayabiliyor, yakalayana kadar denemenizi tavsiye ederim ancak poketoplarını savururken dikkatli olun. ve pokemonun bu kadar poketopuna değip değmeyeceğini iyi düşünün. 10 tane zubatınız varsa 1 tane golbat için 10 poketopu harcamaya değmez, zubatlarınızdan birini geliştirebilirsiniz.


pokecenterlerdan çıkan yumurtaları kırmak için onları bir egg incubatora koyup yürümemiz gerekli. kırılması için gereken mesafenin neye göre belirlendiğine dair bir bilgim yok. ilk kırdığım yumurtadan tentacruel çıktı.
gymlerdeki savaşlarda hızlıca rakip pokemonun üstüne tıklayın. oyun daha neredeyse beta sürecine bile girmediği için gelen saldırılardan kaçmak çok işe yaramıyor gibi, benim yaptığım dövüşlerin en uzunu 5 saniye sürdü.

Vahşi Pokemon Nasıl Bulunur ?

Vahşi bir Pokemon yakınınıza belirdiğinde cihazınız titrer, bu yüzden yürümeye devam! Pokemonlar park gibi yerlere bayılırlar, bu yüzden bu tarz yerlere uğramayı unutmayın. “Incense” eşyasını kullanarak daha çok Pokemonu yakınınza getirebilirsiniz.

Bazı vahşi Pokemonlar belli çevre ve bölgelerde belirir. Örnek olarak bazı Pokemonlar göl yakınlarında, okyanuslarda ve diğer su olan ortamlarda belirebilirler.

Haritanın olduğu ekranın sağ alt köşesinde bulunan kısımda yakınınızda olan Pokemonlar gösterilir. Pokemonun uzaklığını görmek için sağ alttaki kısma tıklayabilirsiniz. Pokemonun size uzaklığı, Pokemonun resminin altında bulunan ayak izleriyle gösterilir. Yakınınızdaki Pokemon Pokedex’inizde bulunmuyorsa renksiz bir siluet olarak gözükür, eğer Pokedex’inizde bulunuyorsa Pokemonlar bu kısımda renkli bir şekilde gözükür

Vahşi Pokemonlar Nasıl Yakalanır ?

Vahşi bir Pokemonla karşılaştığınızda Pokemon kaçıp gitmeden önce kullanabileceğiniz bir sürü yöntem var.

Vahşi Pokemonu yakalarken şansınızı arttırmak için çantanızda bulunan eşyaları kullanabilirsiniz. “Razz Berries” vahşi Pokemonları yakalamayı kolaylaştırır. “Great Balls”, “Ultra Balls” ve “Master Balls” gibi yüksek performanslı Poke topları vahşi Pokemonu yakalama yeteneğinizi arttırır. Karşılaşma sırasında bu eşyalara ulaşmak için çanta ikonuna tıklayın. Ayrıca Pokemon karşılaşmalarınızı ekran görüntüsü olarak kaydetmek için kamera butonuna tıklayabilirsiniz.

 

GYM NEDİR VE TAKIMLARA NASIL DAHİL OLUNUR?

Pokemon Go'da Pokemon toplamak ve geliştirmek keyifli olsa da oyunun esas heyecanını Pokemon Gym adındaki salonlarda yaşıyorsunuz. Oyunda 5. seviyeye geldikten sonra girebildiğiniz bu salonlarda Pokemonlarınızı diğer oyuncuların Pokemonları ile savaştırabiliyorsunuz. Pokemon Gym'ler, Pokestop'lar gibi haritada farklı bir icon ile belirtilmiş bulunuyorlar. Yalnız, bir Gym'de mücadeleye girmeden önce oyunda bulunan 3 takımdan birini seçmeniz ve bu takıma dahil olmanız gerekiyor. Bu takımların isimleri; Team Instict, Team Mystic ve Team Valor. Bu takımlar Pokemon türlerinde bahsettiğimiz 3 nadir elektrik, buz ve ateş kuşları ile temsil edilmekte.
Bundan sonra yapacağınız tüm mücadelelerde seçtiğiniz takımı temsil ederek ilerliyorsunuz. Eğer gittiğiniz salon boş ise kendinizi salon lideri yapabiliyorsunuz, fakat gittiğiniz salon başka bir takımda bulunan birine ait ise o salonun lideri ile mücadele etmeniz gerekiyor. Salon liderini yenerseniz o salon sizin oluyor. Kendi takımınıza ait bir Pokemon Gym'e giderseniz de Pokemonlarınızı güçlendirmek için eğitebiliyorsunuz.

Takımınıza ait Gym'leri, diğer takımların ele geçirmemesi için savunmanız gerekiyor, bunun için de takımınıza ait gym'lerde diğer takım arkadaşlarınızın Pokemonlarını yenmeniz gerekmekte. eğer bütün takım arkadaşlarınızı yenerseniz takımınızın Gym'i level atlıyor ve savunması artıyor.

 

 

Bu arada Pokemon Go'nun üreticisi Niantic şirketinden Türkiye'deki oyunculara kötü bir haber geldi.

Sadece ABD, Avustralya ve Yeni Zelanda'da oyunu resmen kullanıma açan şirket, Türkiye dahil dünyanın dört bir yanında Pokemon hayranlarının oyunu türlü hileler yaparak cep telefonlarına indirmesi üzerine sunucularında sorun yaşadı.

Sorunun çözülememesi ve oyunun sık sık hata vermeye başlaması üzerine Pokemon Go'nun tüm dünyada kullanıma açılması ertelendi.

Pokemon go indirme, Pokemon go Türkiye, Türkiye'de pokemonlar nerede ? Android ve iphone için pokemon go, Pkemon'lar nerede ? Pokemon go rehberi.

 

Pokemon Go nedir, nasıl oynanır? Pokemon Go nasıl indirilir ? Pokemon Go'yu iPhone'a ve Android telefonlara indirmek için ne yapmak gerekiyor? Pokemon nasıl yetiştirilir ? Pokemon Go GYM nedir ? Pokemon Go takıma nasıl girilir ? Pokestop nedir ?

POKEMON GO'DA AYARLAR NASIL DEĞİŞTİRİLİR?

İşte Pokemon Go hakkında merak ettiğiniz her şey...

90'lı yılların ortasında televizyonlarda gösterilmeye başladığından beri tüm çocukların ekranlara kitlenmesini sağlayan Pokemon, 20 yılı aşkın serüveninin ardından telefonlarda da yerini aldı. 1996 yılında, Nintendo'nun Gameboy adlı taşınabilir oyun konsolu ile hayatımıza giren Pokemon, bugüne kadar sadece Nintendo'nun diğer taşınabilir oyun konsolları üzerinden oynanabiliyordu. 2016 yılında 20. Yılını kutlayan Pokemon, Pokemon Go adı altında artık Android ve iOS tabanlı akıllı telefonlar üzerinden de oynanabilir hale geldi.

Pokemon Go piyasaya sürüldüğü andan itibaren sadece 1 haftada yüz milyonlarca insanın elinden düşürmediği bir oyun olmayı başardı. Oyun bu kadar popüler hale geldiği için oyun ile ilgili bilmeniz gereken her şeyi bu bilgilendirici yazı içerisinde sizler için derledik. Pokemon Go Nedir? Pokemon Go, çocukken pek çoğumuzun sahip olduğu Nintendo Gameboy'lar üzerinde oynadığımız Pokemon oyunlarının, Android ve iOS için geliştirilmiş halidir.

Pokemon GO'yu farklı kılan, gerçek hayatta fiziksel olarak hareket etmeyi gerekli kılan konum tabanlı olan bir oyun olmasıdır. Bu özelliği dışında her Pokemon oyununda olduğu gibi, oyunun temeli; Pokemon yakalama, biriktirme, eğitme ve karşılıklı savaştırmaya dayanmaktadır. Pokemon Go, Google'ın yan şirketi Niantic ve The Pokemon Company tarafından geliştirilmiştir ve 6 Temmuz 2016 tarihinde ücretsiz olarak piyasaya sürülmüştür. Pokemon Go ücretsiz olarak temin edilebiliyor fakat isteyen oyuncular için uygulama içerisinde para ile satın alınabilecek öğeler de mevcut.

 

GYM NASIL ELE GEÇİRİLİR?

Eğer başka takıma ait bir Gym'i ele geçirmek istiyorsanız, siz veya takım arkadaşlarınızın o Gym'e saldırması gerekiyor. Ele geçirme işleminin başarılı olması için takım olarak saldırmanız daha faydalı olacaktır.
Bir Gym'i ele geçirmek istiyorsanız Pokemonları savaştırma konusunda da iyi olmanız gerekli. Savaş ekranı açıldıktan sonra yapabileceğiniz 3 temel hareket var; dodge(kaçınma), normal saldırı ve özel yetenek.

Dodge yapmak için, karşı taraf saldırı yaptığında ekranda elinizi sağa ya da sola kaydırmanız gerekiyor, bunu yaprak saldırıdan kaçınabilirsiniz ve Pokemonunuz HP kaybetmez.
Normal Saldırı yapmak için ekrana hızlı dokunmanız yeterlidir.

Özel Yetenek kullanmak için Pokemonunuzun HP'sini gösteren barın altındaki diğer barın dolması gerekiyor. Bar dolduğu zaman Pokemonunuzun üstüne elinizi basılı tutarak özel yeteneğini kullanabilirsiniz.

Pokemonları savaştırırken, Pokemon tiplerinin birbirlerine olan üstünlüklerini de göz önünde bulundurmanız gerekiyor. Karşı takımın Gym'ine saldırmadan önce o Gym'deki Pokemonları inceleyin ve sahip olduğunuz Pokemonlar arasından o Pokemonlara üstün gelebilecek tipleri seçin ve savaştırmak için sıralayın. Aşağıdaki görselde hangi tip Pokemonun, hangi tip Pokemonlara ne kadar hasar verebildiği ve hangi tip Pokemonlardan ne kadar hasar aldığını görebilirsiniz.

GYM NASIL SAVUNULUR?

Pokemon Go'da Gym'leri ele geçirmeniz yetmiyor, sahip olduğunuz ve ele geçirdiğiniz Gym'leri savunamazsanız o Gym'leri kısa sürede kaybedebiliyorsunuz. Sahip olduğunuz Gym'lerin savunmasını güçlendirmek için, konunun başında bahsettiğimiz gibi o Gym içerisinde training (antrenman) yaparak Gym'inize prestij kazandırmanız gerekiyor. bunu yapabilmek için:

Önce kendi takımınıza ait bir Gym bulun.

Gym'e tıkladığınız zaman, ekranın sol alt köşesinde bir "+" işareti göreceksiniz, o işaret aktif ise gym'e girebilirsiniz anlamına geliyor. Eğer işaret aktif değil ise sağ alt köşede bulunan training seçeneğine tıklamanız gerekiyor.

Training'e başlamadan önce, o Gym'de bulunan Pokemonları incelemeyi ve hangi tür Pokemonların bulunduğuna bakmayı unutmayın, aksi takdirde sizin Pokemonunuzdan daha az CP'ye sahip bir Pokemon, sizin Pokemonunuzu kolaylıkla yenebilir.

Training sonucunda başarı elde ederseniz kendi karakteriniz EXP kazanır, aynı zamanda takımınızın Gym'ine seviye atlaması için prestij kazandırmış olursunuz.

Takımınızın Gym'leri seviye atladıktan sonra, siz de aktif olan Gym'lere katılabileceksiniz. Gym'lere katılırken en güçlü Pokemonunuzu koymak yerine o Gym'in savunmasında eksik olan Pokemon tipine göre bir Pokemon yerleştirmeniz daha verimli olacaktır.

POKEMON GO'DA MADALYA NASIL KAZANILIR?

Pokemon Go'da elde edebileceğiniz bazı başarımlar var, bu başarımlara da Medal (Madalya) deniyor. Her bir başarım için yapmanız gereken şeyler mevcut. Genel madalyalar kazanabildiğiniz gibi başarımın seviyesine göre bronz, gümüş ve altın madalyalar da kazanabiliyorsunuz.
Genel Madalyalar

Jogger: Yürüme mesafesi kat ederek - 10km, 100km, ...

Kanto: Pokedex'e Pokemon kayıt ederek - 5, 50, 100

Collector: Pokemon yakalayarak - 300, 500, 2000,

Scientist: Pokemon evolve ederek - 3, 20, 200

Breeder: Yumurtadan Pokemon çıkartarak - 10,100, ...

Backpacker: Pokestop ziyaret ederek - 100, 1000, 2000

Battle Girl: Gym'de savaş kazanarak - 10, 100, ...

Ace Trainer: Takımınıza ait Gym'lerde training yaparak - 10, 100, 1000

Youngster: 1 kilogramdan daha hafif Ratata yakalayarak - 3, 50, ...

Pikachu Fan: Pikachu yakalayarak - 3,50, ...

Fisherman: 1 kilogramdan daha hafif Magikarp yakalayarak - 3, 50, ...

Tip Madalyalar (Bronz, Gümüş, Altın)

Aşağıdaki başarımların her birini 10 kere gerçekleştirdiğinizde Bronz, 50 kere gerçekleştirdiğinizde Gümüş, 200 kere gerçekleştirdiğinizde Altın Madalya kazanırsınız.

Schoolkid: Normal tip Pokemon yakalayın

Black Belt: Dövüş tipi Pokemon yakalayın

Bird Keeper: Uçan tipi Pokemon yakalayın

Punk Girl: Zehir tipi Pokemon yakalayın

Ruin Maniac: Toprak tipi Pokemon yakalayın

Hiker: Kaya tipi Pokemon yakalayın

Bug Catcher: Böcek tipi Pokemon yakalayın

Kindler Catch: Ateş tipi Pokemon yakalayın

Gardener: Çimen tipi Pokemon yakalayın

Rocker Catch: Elektrik tipi Pokemon yakalayın

Psychic Catch: Psişik tipi Pokemon yakalayın

Fairy Tale Girl: Peri tipi Pokemon yakalayın

Hex Maniac: Hayalet tipi Pokemon yakalayın

Swimmer: Su tipi Pokemon yakalayın

Depot Agent: Çelik tipi Pokemon yakalayın

Skier: Buz tipi Pokemon yakalayın

Dragon Tamer: Ejderha tipi Pokemon yakalayın

POKEMON GO'DA SHOP NEDİR?

Bilindiği üzere Pokemon Go uygulama içerisinde satın alımlar sunuyor. Bu satın alımların gerçekleştiği yer de Shop. Shop'tan Coin satın alabiliyorsunuz, bu Coin'lerle de Pokestop'lardan alışveriş yapabiliyorsunuz. Şu an oyun Türkiye'de kullanıma açık olmadığı için shop içerisindeki ürünler yabancı para birimi üzerinden ücretlendiriliyor.
Dolar bazından bakacak olursak Shop'taki Coin fiyatları şu şekilde:

100 Coin $0.99

550 Coin $4.99

1,200 Coin $9.99

2,500 Coin $19.99

5,200 Coin $39.99

14,500 Coin $99.99

POKEMON GO PLUS NEDİR?

Pokemon Go Plus, Pokemon Go'yu daha verimli bir şekilde oynamak isteyenlerin belirli bir ücret karşılığı temin edebileceği bir cihaz. Cihaz bileklik şekelinde kullanılmak için tasarlanmış fakat kıyafetlerin ya da çantaların üstüne de iliştirmek mümkün. Bluetooth teknolojisini kullanan cihaz, Google Maps'in işaretleyici özelliğini taşıyor. LED ışık ve titreşimler ile oyunculara bildirim gönderebilen Pokemon Go Plus, önemli olaylar sırasında oyuncuları haberdar etmeye yarıyor. Örnek olarak, etrafınızda bir Pokemon varsa Pokemon Go Plus size haber veriyor. Pokemon Go oynamak için Pokemon Go Plus sahibi olmak gerekmiyor tabi ki, fakat cihazın oyunu kendine özgü hale getirdiği ve daha gerçekçi kıldığı aşikar. Pokemon Go henüz Türkiye'de kullanıma açık olmadığı için Pokemon Go Plus'ı da Türkiye'de bulmak mümkün değil fakat ilerleyen zamanlarda ilgili mağazalarda karşımıza çıkacağı kesin.

POKEMON GO'DA İŞİNİZE YARAYACAK İPUÇLARI
Yumurtalardan Pokemon çıkarmak için de yürüyerek mesafe katetmeniz gerekiyor, bunu kolaylaştırmak için arabaya binerseniz, oyun bunu farkediyor ve katettiğiniz mesafeyi saymıyor ancak bisiklete kullandığınızda çok hızlanmazsanız yine yürümüş gibi etrafınızda Pokemonlar belirecektir. Fakat bazı kullanıcıların telefonlarını dönen cisimlere iliştirerek yürüme etkisi yarattıkları görülmüştür. Yumurtanın kırılması daha uzun sürse de oyun, dönen telefonu siz yürüyormuş gibi algılıyor. Ayrıca yumurtaları kırmanız için gereken mesafe, içerisinden çıkabilecek Pokemonun ne olabileceğini de etkiliyor. 2 km, 5 km ve 10 km'de kırılan 3 tip yumurta mevcut. Aşağıdaki tabloda, mesafelere göre çıkan Pokemonları görebilirsiniz.
Eğer 100 CP'lik bir Pokemon'a sahipseniz, o Pokemon'a Power Up yapmayın. Onun yerine gelişmesi daha iyi olabilecek ve CP'si 400 ve üzerinde olan Pokemonlarınızı güçlendirin. Pokemonları evolve ederken Lucky Egg kullanarak X2 sayıda XP kazanbilirsiniz, böylece her evolve'da çok daha fazla puan gelecektir. Bu durum aynı zamanda çok daha hızlı seviye atlamanızı kolaylaştırır.

- Pokemon yakalamaya çalışırken kameranızı sürekli açık tutarsanız telefonunuzun şarjı çok hızlı tükenebilir. Bu sebeple Pokemon yakalama ekranı açıldığı zaman sağ üst köşede bulunan "AR" özelliğini kapatmanız, şarjınızdan daha az harcamanıza sebep olacaktır. Aynı zamanda insanları da rahatsız etmemiş olursunuz.

- Pokemon Go, konumunuzu belirlemek için Google Maps kullanıyor. Bulunduğunuz bölgenin çevrim dışı haritasını Google Maps indirirseniz, telefonunuz hem daha az veri harcar hem de şarjı daha fazla dayanır. Şarjınızın durumu çok önemli, nadir görülen bir Pokemon karşınıza çıktığında onu şarjınız bittiği için kaçırmak istemezsiniz. Eğer uzun süreli oynamak ve daha fazla mesafe kat etmek istiyorsanız yanınızda mutlaka Powerbank bulundurun. Böylece Powerbank'inizin gücüne göre oyun süreniz uzayacaktır.

- Savaş sonucu el koyduğunuz bir Gym'e tekrar giderek kendi Pokemonlarınız ile training yapabilirsiniz. Bunu yaparak hem karakterinize EXP hem de Gym'e prestij kazandırabilirsiniz. Genel olarak kalabalık yerlerdeki Gym ele geçirdiğinizde bu çok uzun süre sizde kalmayacaktır, mümkünse nüfusu az yerlerde Gym almaya çalışın, böylece sizden geri almaları mümkün olmayacaktır ve ekstra XP kazabilirsiniz.

- Lucky Egg'leri, Lure Module açılan yerlerde kullan kullanmaya özen gösterin. Bunu yaptığınızda, hem yeni Pokemon hem de sizde olan Pokemonlardan yakaladığınızda normalde kazandığınızın 2 katı EXP kazanabilirsiniz. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi çok sayıda Pokestop olan yerlerde genelde insanlar Lure atıyor, bu da o bölgede çok sayıda Pokemon çıkmasını kolaylaştırıyor. Sabah saatlerinde oynamanızı öneririz, akşam saatlerinde oyunda çok fazla donma ve atma yaşanıyor.

- Yazının başında bahsettiğimiz gibi, oyun size 3 adet başlangıç Pokemonu arasından seçim yapmanızı istiyor. Fakat siz bu 3 Pokemon içerisinde seçim yapmak zorunda değilsiniz.

Karşınıza çıkan Charmender, Squirtle ve Bulbasaur'u görmezden gelip yürümeye devam ettiğinizde karşınıza başka bir 3'lü Pokemon daha çıkacağını göreceksiniz. Eğer sabırlı olup yürümeye devam ederseniz karşınıza içersinde Pikachu'nun olduğu bir üçlü çıkacağını göreceksiniz. Bu üçlü içerisinde Pikachu'yu seçip yakalayarak oyuna Pikachu ile başlayabilirsiniz. Pikachu nadir olarak çıkıyor, oyunu sevdiren Pokemonlardan biri olduğu için oyunun başında onu yakalamanız iyi olacaktır. İlerleyen dönemlerde ona bakarak hasret gidebilirsiniz.

- Ratata, Zubat, Pidgey gibi çok fazla karşılaşılan basit Pokemonları transfer ederek candy toplayabilir ve evolve ederek EXP kazanabilirisiniz. Candy'ler evolve için mutlaka gerekli, Poketopunuz olduğu müddetçe tüm Pokemonları toplamanızı öneririz. Böylece hem XP kazanırsınız hem de evolve etmek için müthiş bir candy birikiminiz olur.

- Eevee'yi evolve ettiğinizde rastgele olarak, Vaporeon, Jolteon ya da Flareon'a evrilir. Yakaladığınız Eevee'nin adını Rainer (Vaporeon), Sparky ( Jolteon ) ya da Pyro (Flareon) olarak değiştirseniz hangisine evrilebileceğini berlileyebilirsiniz.

- Saldıracağınız Gym'e, saldırmadan önce Gym içerisindeki Pokemon türlerini inceleyip stratejinizi ona göre belirlerseniz saldırınızın başarı ile sonuçlanmasını sağlayabilirsiniz.

- Pokemon aradığınız bölgenin hava durumu ve o anki saat karşınıza çıkacak Pokemon türlerini değiştirebilir. Sabah ve akşam saatlerinde farklı Pokemonlar görülüyor.

- Size ait olan Gym'lerden gelen ödülleri 21 saatte bir toplayabilirsiniz.

- Pokestop'lar her 5 dakikada bir yenilenir. Çok fazla topa ihtiyacınız varsa, Pokestop'un yoğun olduğu bir yerde yarım saat geçirerek çok sayıda Poketopu toplayabilirsiniz.

- Gittiğiniz her Pokestop size 50 XP kazandırır. Bu nedenle çok fazla Pokestop gezmeye çalışın.

- Eğer bir Pokemon yakalamaya çalışırken oyun donarsa ve ya oyun sizi atarsa, oyuna tekrar girdiğinizde karakter bilgisi bölümünden journal'e bakarak durumu kurtarabilirsiniz. Bu durum her zaman mümkün olmayabilir.

- Pokemon yakalamak için yaptığınız Poketopu atışları, atış stilinize göre daha fazla XP kazandırır.

- Ash gibi çevirerek atarsınız +10 XP

- Nice Throw yaparsanız +10 XP

- Great Throw yaparsanız +50 XP

- Excellent Throw yaparsanız +100 XP

Tek atışta Pokemon yakalamak için "Sina Throw" yöntemini kullanabilirsiniz. Bunun için Pokemonu yakalarken parmağınızı sürekli yukarı doğru kaydırarak Poketopunu fırlatmanız gerekiyor.

POKEMON GO'DA AYARLAR NASIL DEĞİŞTİRİLİR?

Uygulamaya girdikten sonra çıkan ekrandaki Poketopuna tıklayıp settings (ayarlar) kısmına girerek oyun ayarlarında değişiklik yapabilirsiniz (müziği kapama, ses efektlerini kapama, titreşim, pil tasarrufu vs.)
Oyun çok fazla şarj harcadığı için Battery Saver özelliğini kullanmanızı öneririz. Aynı zamanda vibration ve sesler de kapatmanız şarjınızın daha uzun gitmesini sağlayacaktır. Buna ek olarak kamera özelliğini de kapatmanız yararlı olacaktır çünkü kamera ile Pokemon yakalamaya çalışmak, telefonun çok daha fazla enerji harcamasına neden olmakta.

 Pokemon go indirme, Pokemon go Türkiye, Türkiye'de pokemonlar nerede ? Android ve iphone için pokemon go, Pkemon'lar nerede ?, Pokemon go rehberi,vahşi pokemon nasıl bulunur ?, vahşi pokemon nasıl yakalanır ?,pokestop haritası,ankara pokemon rehberi,ankara pokemon

 

Pokemon Go nedir, nasıl oynanır? Pokemon Go'yu iPhone'a ve Android telefonlara indirmek için ne yapmak gerekiyor? Pokemon nasıl yetiştirilir ? Pokemon Go GYM nedir ? Pokemon Go takıma nasıl girilir ? Pokestop nedir ? İşte Pokemon Go hakkında merak ettiğiniz her şey...