Sedat Peker Avukatları Turgay Özdoğan ve Kübra Oktay ile Anadolu Adliyesi’ne geldi. Davanın görüldüğü mahkemeye giderek iddianamedeki suçlamalara karşı savunmasını yaptı. Peker davanın son duruşmasına sağlık raporu göndererek katılmamıştı.
İki ayrı suçlama

Sedat Peker, kendi internet sitesinde ve sosyal medya hesaplarında yayımladığı yazısında:

‘Devlet eğer ki bir gün işleyemez hale gelirse yani terör ve düşman ülkeler hedefine ulaşırsa bu Vatanın evlatları yani kasap Ahmet'ler, bekçi Kemal'ler, bilgisayar mühendisi Yavuz'lar yani kısacası tüm vatan öncelik olarak dağlarda teröristleri aramayacaklardır. (…) Tekrardan söylüyorum; oluk oluk kanlarınızı akıtacağız ve akan kanlarınızla duş alacağız’ ifadelerini kullanmıştı. Akademisyenlerin şikâyeti üzerine başlatılan soruşturmada Peker hakkında ‘tehdit’ suçundan dava açılmış ve 20. Asliye Ceza Mahkemesi’nde davanın görülmesine başlanmıştı.

Peker'in ifadesinde, "Yazı benim iradem çerçevesinde internette kendi sayfamda yayınlanmıştır. Benim bu sözleri yayınlamamda herhangi bir şekilde suç işlemeye tahrik kastım yoktur. Tamamen eleştiri anlamında yazılmış sözlerdir" dediği öğrenildi. Beraatini isteyen Peker'in, "Benim eylemim düşünce özgürlüğü çerçevesinde değerlendirmelidir. Atılı suçlamaların hiçbirini kabul etmiyorum" ifadelerini kullandığı belirtildi.