11 yıldır evli olan Mekan çifti ayrılmaya karar verdi. Aralarında şiddetli geçimsizlik yoktu ama evliliklerinin bittiğine inandılar. Tek celsede boşandılar. Ve bunu bir partiyle kutlamaya karar verdiler.
Aynı zamanda evlilik tarihleri de olan 26 Mayıs'ta bir kutlama organize ettiler. Sevdikleriyle, bu kararlarını kutladılar. 'Biz artık karı koca değiliz ama sonuna kadar dostuz' dediler.
Çift bu kutlama için davetiye de bastırdı. Davetiye de şu ifadeleri kullandılar: "İnsan bir başkasında kendini görmeye başladı mı, artık ona yabancı gözüyle bakamaz. İstesen de istemesen de, arada bir bağ oluşmuştur..." En berbat hallerimizle tanıştık. İkimiz de köken ailelerimizden alamadığımız koşulsuz sevgiyi birbirimize sığınıp verdik. Çünkü birbirimize ayna olduk. Aramızdaki sonsuz bağı ne bir evlilik taçlandırdı, ne de bir boşanma sonlandırabilir.
Cemal Süreya'nın da doğruladığı gibiyiz. Tamı tamına böyle "Ben senin; sevgilin, eşin, baban, ağabeyin, arkadaşınım. Biri bitse biri kalır. Seni hiç bırakmayacağım."
Bütün kusurlarımız, güzelliğimiz, çirkinliğimiz, zaaflarımız, zayıflıklarımız ve gücümüzle kabul ettik birbirimizi. Biz, sevgiliden, bir aşıktan, evliliğin verdiği karı koca rollerinden fazlasıydık. Öyle olmalıyız ki zaman zaman küsüp gitmek istesek bile gidemedik. Biz bir gönül bağı kurduk. Tilki ile küçük Prens gibi... İkimizin bireysel yolculuğunda öğrenecek çok şeyimiz vardı. Biz iki tek yer yer birlenip, özümüzün öğreticisi olduk.
Köken ailelerimizle öğrenmemiz gerekenleri de birlikte öğrendik. Zihinsel ve ruhsal evrimlerimizi de birlikte gerçekleştirdik. Ve birbirimiz için evlilik kurumundan daha önemliyiz. İkimizin evcilleşmesi zaman aldı. Yola ilk çıktığımız gibi değildik artık. Bu ikimizi de korkuttuğu için çocukluğumuzdaki gibi sessiz bir anlaşma varmışcasına sustuk. Ve şimdi yeni bir dönem başlıyor. Travmatik sebeplerle bu süreç gecikmeli de olsa başladı. Bu yoldaşlığın en güzel ve hakettiği bölümü geldi nihayet. İşte bu nedenledir ki 26 Mayıs tarihinde nasıl ki evliliğimizi kutlamak için düğün dernek yapıp eğlendiysek, evliliği sonlandırıp yeni bir yaşama başlangıç tarihimiz olsun dedik. Dostlarımızı Boşanma Düğünümüze/Partimize bekliyoruz.