Tarihimizin utanç sayfası

Zeynel Lüle

 

 Türkiye Cumhuriyeti tarihinin en karanlık ve utanç verici sayfalarından biridir 6-7 Eylül hadiseleri. 61’inci yılındayız.  Planlayanların, planlarını da aşan ve özellikle İstanbul ve İzmir’de, başta Rumlar olmak üzere gayrimüslim vatandaşlara iki gün boyunca cehennem saatleri yaşatan olaylar…

 

1955 yılının en önemli gündemlerinden biri Kıbrıs sorunuydu. O dönemde Grivas önderliğindeki EOKA, adada ki İngiliz ve Türklere karşı terör saldırılarına başlamış ve bu saldırılar kamuoyunda büyük tepkiye yol açmıştı.

  

Kıvılcım ise bir anda Selanik’ten geliverdi. 6 Eylül günü öğlen saatlerinde radyolar, Selanik’te Atatürk’ün evinin bombalandığını duyurdu. İstanbul Ekspres gazetesi de bu haberle normal tirajının çok üstünde baskı yaptı.

 

Aynı saatlerde ellerinde tek tip sopalarla harekete geçen gruplar önce İstiklal’de gayrimüslimlere ait işyerlerini taşlamaya ve yağmalamaya başladılar.  Yağma kısa sürede yayıldı. Yıllardır gayrimüslimlere karşı öfkeyle yetiştirilen kitleler, kontrolsüzlüğün ve yağmanın da tadını alınca durdurulamadı.

 

TECAVÜZLER YAŞANDI

 

Türk basınına göre 11, bazı Yunan kaynaklarına göre 15 kişi öldü. Yaralı sayısı resmî rakamlara göre 30, gayri resmî rakamlara göre 300’dü. Sadece Balıklı Hastanesinde 60 kadın tecavüz nedeniyle tedavi gördü. 200 bin kişiyi aşan kişinin katıldığı tahmin edilen bu harekâtta, ölüm olaylarının az olması ve saldırganların en ufak bir direnişte geri çekilerek başka hedeflere yönelmesi, hükümetin bir katliam planlamadığını, amacın başta Rumlar olmak üzere gayrimüslimleri ekonomik olarak güçten düşürmek, sonra da korkutarak ülkeden kaçırtmak olduğunu düşündürdü. Olaylar sırasında 7 bine yakın bina saldırıya uğradı.

 

Kaynaklara göre, saldırıya uğrayan işyerlerinin yüzde 59’u, evlerin ise yüzde 80’i Rumlara aitti.  Açılan davalar ise gerçek suçlulara dokunamadan kapandı. 1960 darbesi sonrasında yeniden açıldığında ise devlet olup biteni, büyük bir öfkeyle yargıladığı siyasetçiler üzerine yıkarak kendini temize çıkardı.

 

KARA BİR LEKE

 

6-7 Eylül olayları, Cumhuriyet tarihimizin ‘kara bir lekesi’dir. Ülkemiz geçmişi ile hesaplaşmadı. Gelecek kuşaklar adına soru sormadı.  

Tam 61 yıl önce yaşanan bu olaylarda Gayrimüslim halkın, haklılıklarının teslim edilmesine ve itibarlarının iade edilmesine ihtiyaçları var. Bu olaylar onların kederi ve acı hatıraları… Bu acının paylaşılması ise onların tek beklentisi ve tesellisi…