Çoğu insan mevsim geçişlerinde burun akıntısı ve boğaz kuruluğu gibi hastalık belirtileriyle karşılaşabilir. Artık havalar soğuduğuna ve kış aylarına girmeye başladığımıza göre siz de bu belirtilerle yüzleşmek zorunda kalabilirsiniz. Ancak içinizi titreten soğuk kış aylarında hazırlayacağınız çay sayesinde hem içiniz ısınacak hem de hastalıklara karşı sağlığınızı koruyabileceksiniz. Hem mis gibi tarçın ve elmalı bir çaya kim hayır diyebilir ki? Peki, kış çayı nasıl yapılır, gribe karşı etkili midir, faydaları nelerdir? En leziz kış çayı tarifleriyle birlikte tüm sorularınızın yanıtını yazımızda bulabilirsiniz. Hadi detaylara geçelim!

Kış çayı nedir?


Soğuk kış aylarında içimizi ısıtacak kış çayının ne olduğunu öğrenmekle başlayalım. Tam bir şifa deposu olan kış çayı, birçok farklı bitki ve baharattan oluşan, vücudumuzun direncini artıran bir bitki çayı çeşidi. Diğer bitki çaylarından farkı ise içeriğinde birçok bitkiyi barındırması. Kış çayının içinde bulunan bitkileri ve baharatları aktarlardan rahatlıkla elde edebilirsiniz. Ayrıca yapılışı da bir o kadar kolay. Dilerseniz şimdi kış çayının faydalarına geçelim!

Kış çayının faydaları nelerdir?

Kış çayı içinde birbirinden farklı etkili ve güçlü bitkileri, baharatları bulundurduğu için sağlığınıza oldukça faydalı. Grip ve soğuk algınlığı gibi yazdan kışa geçişte yaşanan problemlere iyi geldiği için özellikle kış aylarında tüketiliyor ve kış çayı olarak anılıyor. İşte faydaları!

-Bağışıklık sistemini güçlendirerek vücudunuzu hastalıklara karşı korur
- Hafızayı güçlendiri
- Yorgunluk ve halsizliğe iyi gelir, enerji verir
- Burun akıntısına iyi gelir
- Öksürük ve boğaz ağrısını yumuşatır. Ayrıca balgam söktürücü etkiye sahiptir
- Strese karşı sakinleştirici ve rahatlatıcı etkiye sahiptir
- Karın ve mide ağrılarına iyi gelir
- Bronşitin oluşturduğu olumsuz etkileri engeller
- Nefes darlığına fayda sağlar. Bu sebeple astım hastaları düzenli olarak kullanabilir
- Kas ve kemik ağrılarına iyi gelerek romatizmanın önüne geçer

Kış çayı nasıl yapılır?


Kış çayı, diğer tüm bitki çayları gibi demleme yöntemiyle yapılır. Demleme yapılırken malzemeleri ayrı bir kapta karıştırın. Daha sonra malzemelerden 1 su bardağına 1 tatlı kaşığı olacak şekilde kaynayan suya atın ve demlenmeye bırakın. 5-10 dakika bekledikten sonra süzüp içebilirsiniz. Şifalı çayınıza isteğinize göre 1 çay kaşığı bal ve 2-3 damla limon da ekleyebilirsiniz. İşte, vücudunuz artık daha güçlü!

Bitkileri demlenmeye bırakırken dikkat etmeniz gereken önemli nokta ise, Kaynayan suya bitkileri doğrudan atmamanız. Aksi halde bitkileri yakarak faydalarını yok edebilirsiniz. Kaynar suyu 1 dakika bekletip daha sonra bitkileri demlenmeye bırakmalısınız.

Bir diğer önemli nokta ise, hamilelerin kış çayından uzak durması. Bebek bekleyenler kış çayı yerine ıhlamur tüketebilir.

Birbirinden şifalı kış çayı tarifleri!

Bol baharatlı kış çayı


Malzemeler
1 tatlı kaşığı hibiskus
1 tatlı kaşığı hatmi çiçeği
1 tatlı kaşığı kuşburnu
1 tatlı kaşığı narçiçeği
1 tatlı kaşığı ebegümeci
1 tatlı kaşığı havlıcan
1 çay kaşığı zencefil
1 tatlı kaşığı tarçın
3-4 tane karanfil
2 su bardağı sıcak su

Bol baharatlı kış çayı Yapılışı
İlk olarak kuşburnunu havanda iyice ezin. Daha sonra sırasıyla hatmi çiçeği, narçiçeği, ebegümeci ve hibiskusu kaynar suya ekleyin. Bu bitkiler suda 2 dakika demlendikten sonra tarçın, karanfil, zencefil ve havlıcanı da ekleyin, 3 dakika daha demleyin ve süzerek için. Kış çayında kullanılan karanfil ve zencefil, antiseptik özelliğiyle vücuttaki bakterileri yok etmede etkili. Hatmi çiçeği ise öksürük için birebir.

Ihlamurlu kış çayı
Malzemeler:
2 adet ada çayı yaprağı
4 yaprak narçiçeği
5 yaprak ıhlamur

Ihlamurlu kış çayı Yapılışı

Sıcak suyun içine bıraktığınız bitkiler 5 dakika demlendikten sonra çayınızı süzerek içebilirsiniz. Tercihen bal ekleyebilirsiniz.

Okaliptüslü kış çayı

Malzemeler
2 adet ada çayı yaprağı
3 tane okaliptüs yaprağı
1 adet tarçın
5 adet papatya
Fındık büyüklüğünde zencefil

Okaliptüslü kış çayı Yapılışı


Tüm malzemeleri kaynar suya atıp 5 dakika demleyin ve daha sonra süzerek tüketin. İşte bu kadar basit!