Kan tetkiklerinde herhangi bir eksiklik yoksa günlük beslenmenize ekleyeceğiniz minik tatlı kaçamakları, mevsim geçişi dönemlerini kilo almadan atlatmanızı sağlar. Tatlı kaçamaklarınızın içeriği yağ yakımına yönelik hazırlanırsa da fazla kilolarınızdan keyif alarak kurtulabilirsiniz.


Fındık; E vitamini, kalsiyum, folik asit içeriğiyle yağ yakımında etkilidir. Ayrıca yağlı tohumların içerdiği yağ asitleri uzun süre tokluk vererek fazla besin alımını engeller. Bu yağ asitlerini vücudumuz sentezleyemediği için günlük beslenmemizle dışardan almak zorundayız. Yeterince alamadığımız zamanlarda büyüme-gelişme-yaşamsal faaliyetleri gerçekleştirmede aksaklıklar yaşanabilir. Ayrıca fındıkta bulunan çinko minerali iştah kontrol mekanizmalarında görev alır.

Hindistan cevizi yağı ile yapılmış çalışmalarda özellikle kahvaltıda Hindistan cevizi yağı tüketenlerin 3 saate kadar tok kalabildiği saptandı. Ayrıca kahvaltıda Hindistan cevizi yağı tüketenlerin vücudunda gün içerisinde daha düzenli insülin salınımı gerçekleşir.
Keçiboynuzu ise mucizevi yiyeceklerden biridir. Zengin kalsiyum, selenyum, demir içeriği ile kansızlığı önler, yağ yakımını hızlandırır, cildi gençleştirir, uzun süre tokluk sağlar. Sadece 2 adet keçi boynuzu tüketmeniz 1 su bardağı süt içmiş ya da 1 kase yoğurt yemiş kadar kalsiyum almanızı sağlar.

İŞTE GÖBEK ERİTEN ÇİKOLATA TARİFİ

MALZEMELER 

 

250 gram kavrulmuş fındık (vitamin değeri kaybını önlemek için kavrulmamış fındık kullanılabilir)

  • 2 yemek kaşığı Hindistan cevizi yağı
  • 3 yemek kaşığı bal
  • 1 tatlı kaşığı keçiboynuzu tozu
  • 2 yemek kaşığı kakao (Ham kakao tozu kullanıyorsanız 3 yemek kaşığına kadar kullanabilirsiniz)

YAPILIŞI 


Püf noktası: Kavrulmuş fındık kullanacaksanız fırını 180 derece ısıtıp 10 dakika karıştırarak içerisinde bekletirseniz fındığın yağının daha kısa sürede çıkmasını sağlarsınız. Elinizde kavrulmamış fındık var ise 180 derece fırında en az 15-20 dakika bekletmelisiniz.

1. Belirtilen işlemden geçen fındıkları en az 4-5 dakika yağı çıkana kadar rondoyu dinlendirerek çekin.

2. Fındık krema haline geldikten sonra diğer malzemelerle güzelce karıştırarak kavanoza aktarın ve afiyetle tüketin. Buzdolabında ağzı kapalı şekilde bozulmadan bir haftadan uzun süre saklanabilir.

3. Hazırladığınız çikolatayı bir öğünde 2 tatlı kaşığı kadar tüketmeniz yeterli.

Kronik hastalığı olanlar uzmanına danışmadan tüketmemeli.