Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zhao Lijian, Çin'de başlayıp dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgınıyla ilgili önemli iddiayı gündeme aldı.

Koronavirüsü Çin'e ABD ordusu tarafından getirmiş olabileceğine ilişkin açıklama yapan Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Lijian, ABD'nin kendilerine bir açıklama yapmak zorunda olduğunu söyledi.

Konuya ilişkin sosyal medya hesabından açıklama yapan Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zhao Lijian, şu ifadeleri kullandı:


"ABD'de salgın ne zaman başladı? Kaç kişiye virüs bulaştı? Hastanelerin isimleri nelerdir? Salgını Wuhan'a getiren ABD ordusu olabilir. Şeffaf olun! Verilerinizi herkese açık hale getirin! ABD bize bir açıklama borçlu!"

Diğer taraftan 2019 Kasım ayında Çin'in Wuhan kentinde çok sayıda ülkenin ordusunun da katıldığı askeri olimpiyatlar düzenlenmişti.


Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Cao, kişisel Twitter hesabından, ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi (CDC) Direktörü Robert Redfield'in görüntülerine yer verilen bir video paylaşarak, Redfield'in daha önce gripten ölen bazı ABD vatandaşlarında Koronavirüs (Kovid-19) saptandığı sözlerini aktardı.

Cao, CDC'nin bu açıklamasıyla kendini ele verdiğini ima ederek, ilk hastanın ABD'de ne zaman ortaya çıktığını, salgının kaç kişiye bulaştığını ve hangi hastanelerin kullanıldığını sordu. Sözcü Cao, "Salgını Vuhan'a getiren ABD ordusu olabilir. Şeffaf olun. Verilerinizi halka açıklayın. ABD bize bir açıklama borçlu" sözlerine yer verdi.