Trabzon arıcalar birliği yönetim kurulu üyesi Mahmut Celebi, Son yıllarda arı mesleğinin para kazandırmadığını, emeklerinin boşa gittiğini, bacasız sanayisi arıcılık bitme noktasına geldiğini söyledi.

 

Celebi “Bölgemizde 80-100  binin üzerinde arı peteği bulunmakta, arıcılık zevkli olduğu kadar zor bir meslek. Özellikle İran ve Gürcistan dan  kaçak bal girişi arıcıları mağdur ediyor.Sahte ve  glikoz balı yüzünden  bacasız sanayisi arıcılık bitme noktasına geldi. Özellikle Bölgemizin en değerli Kestane balı ise orman yangınlarından çok büyük ölçüte zara görüyor. Antibiyotik içeren ve bir çok hastalığa şifa olan Kestane balı bu yıl bölgemizde meydana gelen orman yangınlarından etkilenmesi hem bizleri hemde kestane balı müşterilerimiz mağdur ediyor.

 

Diğer yandan ise balın denetiminde İl ve İlçe Tarım Müdürlükleri ve belediyeler yetersiz kalıyor, glikoz balı satanlar plastik kaplarda insanlarımıza resmen kanser ihtiva eden suni balı Türkiye’nin her tarafında olduğu gibi il ve ilçelerimizde rahatça satılıyor. İnsanımız ucuz olduğu, görüntüsüne aldandıkları için reçel fiyatına sahte bal alıyorlar, lütfen bal alıcıları pazardan marul,salatalık, domates, elma alırken gösterdikleri titizliği bal alırken de göstermelerini istedi.

 

 Celebi,hiçbir katkı maddesi içermeyen, tamamen polenlerden üretilen balın maliyetinin yüksek olduğunu belirterek, gerçek balın ucuz satılmasının mümkün olmadığını ve hakiki bal almak için mutlaka bal hasadı yapan aracılardan demin etmelerini önerdi.

 

 Piyasaya sürülen sahte ballar yüzünden arıcılığa emek veren insanların mağdur edildiklerini ifade eden Celebi “karanlık depolarda yapılan üretim emeğimizi boşa çıkarıyor. Şimdi arıcı arkadaşlarımız yüksek rakımlı, floranın zengin olduğu yerlere çıkarak üç ay boyunca hakiki bal üretmek için zor doğa şartlarına aşıyorlar, ancak sahte ballar bizim bu emeğimizin karşılığını almamızın  önüne geçeceğinden endişe ediyoruz.Bu nedenle yetkililer halkın sağlığı ile oynana sahte bal satıcılarına karşı savaş açmalarını istiyoruz” dedi

 

 

  

 Öte yandan Arıcılığın son yıllarda hızla arttığını ancak arı ölümlerinin de ayni ölçüte çoğaldığını da dile getiren Mahmut Celebi,Arıcılarımız bilinçsizliği yüzünden arı ölümlerinin her gecen gün yüksek düzeye çıktığını, ancak ölümlerin çoğunun yetiştiricilerin bilinçli olarak bu işi yapmadıklarından kaynaklandığını öne sürerek,önlem alınmaması durumunda geçen yıl yaşanan ölümlerden daha fazlasının yaşanabileceğinin altını çizen Celebi, Bölgemizde de bal üretiminin giderek azalacağını ve yetiştiricilerin zor duruma düşeceğini hatırlatarak arıcıların arı korusunda daha çok bilgi edinmeleri için arı birliklerine, kooperatiflere ,ziraat ve tarım gibi yerlerden daha çok bilgi sahibi olabileceklerini  önerdi.