11 ÇALIŞAN 6 ŞİRKET DEVRE DIŞI BIRAKILDI

Dolandırıcılık olayını gerçekleştiren üst düzey miele yöneticileri, ilk harekete geçtiğinde

şirket içinde yaptıkları yasadışı eylemlere tepki gösteren 11 Miele çalışanını iş akitlerini fesh edip çıkışlarını verdi. Sonra ki safhada ise Servis ve bayi ağını kapsayan şirketler vardı. Miele ile servis,yedek parça gibi faaliyetlerini birlikte yürüten 6 şirket, Miele nin Türkiye yönetiminin en üstünden gelen yasadışı sayılabilecek talepleri reddetti. Adeta organize bir dolandırılık şebekesi gibi çalışan yöneticiler, bu şirketlerle olan sözleşmeleri çeşitli bahanelerle tek tek fesh etti. Böylece önlerinde kendilerine engel çıkarabilecek kimse kalmamış oldu.

 

EŞLERİ, KAYINPEDERLERİ ÜZERLERİNE ŞİRETLER KURDURDULAR

Yönetici çetesinin bir sonraki safhası Miele içinde yeniden yapılanmaya gitmek oldu. Çıkarılan personellerin yerine kendi çevrelerin yeni isimler getirilirken, sözleşmeleri fesh edilen şirketler yerine de bazı yöneticilerin eşi, bazı yöneticilerin de eşlerinin babaları adına yeni şirketler kuruldu. Bu kapsamda servis, yedek parça gibi faaliyetler bu şirketler üzerinden yapılmaya başlandı.

 

32 BİN LİRALIK ANKASTRE FIRIN 2500 LİRA

Şirket içi raporlaramalardan onlarca evrakta yüzlerce Miele ürününün akrabalar üzerlerine kurulan şirketleri, değerlerinin nerdeyse 10 da 1 fiyatlarla fatura edildiği ortaya çıktı. Şirket yöneticilerinden birinin eşinin üstüne kurulduğu öğrenilen Mediqua isimli şirkete, değeri 32 bin lira olan ankastre ürünün 2542 liraya fatura edildiği evraklarda görülüyor.

 

DEVLETİN ZARARI MİLYONLARCA LİRA

Bu şirketler üzerinden benzer yüzlerce işlem yüzlerce işlem yapılırken, beyaz eşyaların değerinden çok daha fiyatlarda gösterilmesi % 18 kdv matrahı üzerinden değerlendirildiğinde devletten milyonlarca lira vergi kaçırıldığı ortaya çıkıyor. Ulaşabilen evraklar üzerindeki işlemleri değerlendirildiğinde ortaya çıkan vergi kaybı yaklaşık 10 milyon lira.

 

OLMAYAN PROJELERLE MİLYONLARCA VURGUN

Yönetici çetesinin Miele içinde bir başka gelir kaynağıda olmayan projeler üstünden yüzlerce beyaz eşya ürünün % 45 oranında düşük fiyatlarla Mieele depolarından spot piyasalara kaydırılması. Şirket kayıtlarında van proje adıyla açılan proje aslında hiç olmamış, hayal ürünü bir proje. Mielee sistemlerinde VAN PROJE adı altında 600 dairelik yeni bir inşaat yapımına, ankastere, beyaz eşya, kombi gibi yüzlerce ürün çıkışı yapılırken, aslında böyle bir projenin olmadığı, bu ürünlerin şirket yöneticileri tarafından akrabalarına kurdurulan şirketlere gönderildiği, ürünlerin bu şirketler aracılığı ile bir kısmının spot fiyatla piyasaya dağıtıldığı, bazı ürünlerin internet üzerinden satışa çıkarıldığı, bir kısmınısa yedek parça olarak İran'a gönderildiği idiia edildi. 

 

 

YAN SANAYİ YEDEK PARÇA ÜRETTİRİP ORJİNAL DİYE SATMIŞLAR

Adeta çete gibi çalışan sistemde kendi servis ağında bulunan şirketlerin bazılarında, yan sanayi parçaların üretildiği de iddilar arasında. Miele sisteminde 600 Euro bedelle satılan buzdolabı parçaları 278 tl ücretle İstanbul'da ürettilirek, orjinal Miele parçası olarak yine 600 Euro bedelle müşterile satıldığı iddilar arasında.

 

MİELE SORUŞTURMA BAŞLATTI

Alman devi yaşanan olayları haber yapmak için kendilerine ulaşmamızın ardından konuyla ilgili soruşturma başlattı. 4 kişilik bir ekibini Türkiye gönderen Miele satış müdürü, servis müdürü ve Türkiye genel müdürünü bu soruşturmalar kapsamında açığa aldı. Rusya Miele direktörü Sergey Kim geçici süre ile Türkiye genel müdürü olarak atandı.

 


İŞTEN ÇIKARILAN ÇALIŞANLAR VE ŞİRKETLER HAKLARINI İSTİYOR

Yöneticilerin yaptıkları organizasyonda mağdur olan ve işten çıkarılan 11 eski Miele personeli ile sözleşmeleri haksız yere fesh edilen 6 şirket ise mağduriyetlerinin giderilmesi istiyor.