Türk Mimar ve Mühendis Odaları Birliği'ne (TMMOB) bağlı İMO Bursa Şube Başkanı Mehmet Albayrak, OLAY TV'de yayınlanan Olay'ın İçinden programında Gazeteci İhsan Aydın'ın sorularını yanıtladı.

Başvurusu süresi 15 Haziran'da sona eren 'İmar Barışı' uygulamasına değinen Albayrak, şunları söyledi:

'İMAR AFFI KAÇAĞI PATLATTI'

"Akademik odalar olarak imar affının her türlüsüne karşıyız. Adı her ne kadar imar barışı olsa da bu da af niteliği taşıyor. Yasa çıkarılırken odaların görüşleri alınmadı. Vatandaş için fırsat olarak görülen imar barışı uygulaması Türkiye genelinde kaçak yapılaşmayı patlattı. 2017 sonrası ülke genelinde kaçak yapı sayısında artış var."

'BURSA'DA YAKLAŞIK 100 BİN BAŞVURU VAR'

"Kaçak yapılar mühendislik hizmeti almamış, afete dayanıksız, devlete bir kuruş vergi vermeden yapılmış yapılardır. Devletin bunlardan tahsil ettiği vergi ve prim yoktur. Bunları tasvip etmiyoruz. Bunları affetmeyi de baştan beri uygun görmedik. İmar barışının hedeflenen noktaya ulaştığını düşünmüyorum. Bursa'da son hafta hariç 96 bin civarında bir başvuru olduğunu öğrendik. Hedeflenen rakam bu değildi."

'KAÇAK YAPILAŞMA KANSER GİBİ'

"İmar barışı uygulamasının bizim inşaat sektörünü sekteye uğrattığını ve kentsel dönüşüm çalışmalarını engellediğini düşünüyoruz. Keşke olmasaydı. Eğer devlet para toplayacaksa, keşke imar konusunu karıştırmasa idi. Toplanan kaynağın kentsel dönüşüme aktarılacağı söyleniyor. Devlet kaçak yapıları yaptırmamış olsaydı zaten bu kadar bir geliri, hatta daha fazlasını toplayacaktı. Vergi, harç, meslek mensuplarının ödeyeceği vergiler ve KDV'den daha çok para toplayacaktı. Elimizde depreme dayanıksız yapı stoku kaldı. Kaçak yapılaşma bizim şehirlerimiz için bir kanser vakasıdır. Umarız bu ülkede bir daha imar affına gerek duymayız."

'KENTSEL DÖNÜŞÜM DURDU'

"Emsal artışının plan bütününde değerlendirilmesi ve gerekli sosyal donatı alanlarını da dikkate alarak emsal artışı verilmesinini ifade ettik. Ancak akademik odaları çok fazla, hukuk kısmı hariç dinlemiyor yerel yöneticilerimiz. Kentsel dönüşümün üç önemli ayağı var. Biri ekonomik biri hukuksal diğer sosyal ayaktır. Siz kaçak olan bir binaya kat mülkiyeti kurma hakkı verirseniz o vatandaş bir daha belediye niye gitsin, niye gidip kentsel dönüşüm çalışmalarına katılsın. Yıldırım'da dönüşüm bölgesindeki projeler rafa kalktı ve tamamen durdu."