Otomobil hepimizin hayatında özel bir yeri olan ulaşım aracı. Aksesuarlarına temizliğine güzel görünmesine çoğumuz özen gösteririz. Bunların yanında en önemli unsur bakımlı ve güvenli olmasıdır. Kendimizi sevdiklerimizi dost ve arkadaşlarımızı yanımıza alarak trafiğe çıktığımızda hepimizin can güvenliği aracın bakımlı olmasına bağlıdır. Pek fazla önemsenmemesine rağmen lastik aracımızın can dostudur.Bu yüzden lastik firmaları her ülkenin coğrafi şartlarına göre üretim yaparlar. Asfalt için, yağmurlu zemin için, arazi için, kar ve buzlu ortam için…

Lastiklerimizin bulunduğumuz ortama uyumsuz olması veya yıpranmış olması aracınızın kontrolünü zorlaştıracak ve kaza riskini artıracaktır. Aracınızda bütün güvenlik sistemleri olsa dahi lastikler kötü ve yıpranmışsa yol hakimiyetimiz ve durma mesafemiz farklılık gösterecektir.

Neden Kış Lastiği Takmalı?

+7 derecenin altındaki hava sıcaklıklarında yaz lastiklerinin fren mesafesi, yol tutuşu gibi özelliklerinde ortaya çıkan olumsuzluklar araç performansının düşmesine yol açar. Bu olumsuzlukların azaltılması için kış koşullarına uygun tekniklerle donatılmış lastikler kış lastikleridir. Kış koşullarında daha yüksek yol tutuşu ve daha kısa fren mesafesi sunan bu lastikler karayollarında trafiğin daha güvenli ve akıcı olmasını sağlar. Böylece can ve mal güvenliğimiz de daha az risk altına girer.

Kış Lastiğinin Avantajları Nelerdir?

Kış lastiklerinin yaz lastiklerine göre genellikle diş derinliği daha fazladır.
Kış lastiklerinde desen doluluk oranı, standart lastiklere göre daha azdır. Böylece yol yüzeyindeki su, kar, buz ve çamur gibi maddelerin oluklardan dışarı atılması daha kolay olur.
Kış lastiklerinin sırt deseninde kılcal damar ve dişli blokları vardır. Bu yapı, karlı ve çamurlu yüzeylerde ilave çekiş sağlar.
Kış lastikleri, özel karışımında yer alan Silika sayesinde +7 derecenin altındaki sıcaklıklarda sertleşmez ve tutunma özelliklerini korur.

Araçta zincirim var; kış lastiği takmam zorunlu mu?

Araçta patinaj zinciri bulunması veya kullanılması kış lastiği zorunluluğunu ortadan kaldırmıyor. Ayrıca kış lastiği takılı tüm araçlarda kış koşullarında zincir bulundurulması zorunlu. Sadece buzlu zeminlerde kullanılabilen çivili lastikler de kış lastiği yerine geçebiliyor.

Kış lastiği kaç dereceden itibaren kullanılır ?

Kış koşullarında havalar soğumaya başlayınca +7 derece ve altı, sürekli değişen hava ve yol koşullarında emniyetli bir sürüş ve can güvenliği için kış lastiği kullanılması tüm uzmanlar tarafından tavsiye edilmektedir.

Lastik alırken, kullanırken dikkat ?

Kış lastiklerinin, otomobilinizin 4 pozisyonunda birden kullanılması gerekir. Araçta sadece 2 lastiğin kış lastiği olması, ani frenleme ve viraj alma gibi manevralar sırasında aracın kontrolünü zorlaştırır. Kış lastiklerini yaz lastiklerinden ayırt edebilmek için yapısal farklılıklarının yanı sıra yanaklarındaki markalamaya dikkat etmek gerekir.
(M+S) işareti ile birlikte işareti olan lastikler,
Araç sahiplerinin öncelikle bu işaretlere dikkat etmesi gerekir.

kış lastiği dezavantajları nedir ?

Soğuk ve karlı yol için üretilmiş olan bu lastikler sıcak havalarda yol tutuşu için sağlıklı değildir. Özellikle virajlarda ve ani frenlemelerde sıkıntı yaratabilir. Bu yüzden karlı ortamdan sıcak ortama geçildiğinde azami dikkatli olmak gerekir.