Ada ülkesi Sri Lanka 22 milyonluk bir nüfusa sahip, 22 milyon nüfusun olduğu Sri Lanka’da halkın yaklaşık yüzde 70’i Budist, yüzde 12.6’sı Hindu, %9.7’si Müslüman ve %7.6’sı Hıristiyan. Paskalya Yortusu’nu kutlandığı anlarda Sri Lanka’nın başkenti Colombo, Negombo ve Batticaloa kentlerinde bulunan 3 kilise ve 3 otelde bombalı saldırı gerçekleştirildi. Saldırıların ardından ülkede sokağa çıkma yasağı ilan edilirken, sosyal medya kullanımında kısıtlama geldi...

Ülke nüfusunun yüzde 70’i Budist olan Sri Lanka’da St. Anthony’s Kilisesi’nde yaşanan saldırı sonrasında ilk belirlemelere göre en az 138 kişinin öldüğü ve 400 kişinin de yaralandığı açıklandı. Yetkililer henüz saldırıyı kimin üstlendiğine dair bir açıklama yapmadı.
Kilisede ayin sırasında gerçekleştirilen saldırının ardından yetkililer başkent Colombo’daki lüks otellerde de çok sayıda yaralı olduğunu duyurdu. Sri Lanka hükümetinde görevli bakanlardan Harsh de Silva, “Korkunç görüntüler var. Aralarında yabancıların da olduğu çok sayıda insan yaralandı ve yaşamını yitirdi” dedi.

10 yıl önce iç savaşı yaşayan Sri Lanka tarihindeki en büyük saldırı sonrasında Başbakan Ranil Wickremenesinghe ulusal güvenlik konseyini toplantıya çağırdı. yaralı sayısının çok olması sebebiyle kan bağışı çağrısı yapıldı. Ayrıca Sri Lanka' da sokağa çıkma yasağı ilan edilirken, ülkede sosyal medya kullanımına da kısıtlama getirildi..


Sri Lanka Başbakanı Wickremesinge ise sosyal medya üzerinden paylaştığı mesajında “Halkımıza bugün yapılan korkak saldırıyı sert bir şekilde kınıyorum. Bütün Sri Lankalıları bu trajik zamanda birlik olmaya ve güçlü durmaya çağırıyorum. Lütfen doğrulanmamış iddia ve açıklamalar üzerinden propaganda yapmayın. Hükümet gerekli adımları atacaktır” açıklamasını yaptı.

Sri Lanka’da 2018 yılında ülkede bulunan Hıristiyan azınlığa yönelik 86 saldırı olayı yaşanırken 2019 yılında açıklanan resmi rakamlara göre Budist rahiplerin müdahale ettiği 26 olay yaşandığı açıklandı. En son 25 Mart’ta bir pazar ayinini dağıtmaya çalışan Budistlerin Hıristiyan azınlığın yanı sıra Müslümanların da dini özgürlüklerine müdahale ettiği belirtildi.