Asgari Ücret Tespit Komisyonu, Yeni yılda geçerli olacak asgari ücret oranını belirlemek üzere bugün saat 14.00'da ilk toplantısını yapacak. Türk-İş Genel Başkanı Atalay, daha önce yaptığı açıklamada “Yaşam maliyeti 2 bin 578 lira. Asgari ücret teklifinde yaşam maliyetinin altında hiçbir şeyi konuşmayız” ifadesini kullanmıştı.


HAK-İŞ VE DİSK SÜRECİN İÇİNDE

 

“Ayrıştığımız zaman bedelini beraber ödüyoruz. Yan yana gelmek mecburiyetindeyiz.” ifadesinde bulunan Türk-İş Genel Başkanı Atalay, bir kişinin yaşam maliyetinin 2 bin 578 lira olduğunu bilerterek, belirlenecek asgari ücretin bu rakamların göz önünde bulundurulması gerektiğini ifade etti.

Türk-İş, Hak-İş ve DİSK’in gelir vergisi tarife basamakları ve oranlarının çalışanlar lehine güncellenmesi talebiyle başlayan görüşmenin, asgari ücret konusu da sürüyor. Komisyonda işçi tarafını temsil eden Türk-İş, önceki yıllardan farklı olarak asgari ücret için Hak-İş ve DİSK ile fikir alışverişinde bulundu.

Asgari Ücret Tespit Komisyonu bugün bir araya geldi. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk toplantı öncesi açıklama yaparak ""Asgari Ücret Tespit Komisyonunun hem işçi hem de işveren bakış açısını dikkate alıp ortak noktada buluşması temel gayemiz." diye belirtti. Toplantının başlamasının ardından "2020 asgari ücret belli oldu mu?" soruları da yağmaya başladı.

2020 ASGARİ ÜCRET BELLİ OLDU MU ?

Asgari Ücret Tespit Komisyonu toplantısı sona erdi. Toplantıda işçi tarafını Türk-İş, işveren tarafını ise Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) temsil etti. Fakat henüz asgari ücret belli olmuş değil. İkinci toplantı 10 Aralık, üçüncü toplantı ise 17 Aralık'ta yapılacak. Son toplantının ardından asgari ücret belli olacak.