EPDK verilerine göre Türkiye’de 48.7 milyon m3 doğal gaz tüketilmiş olmasına karşı, bu doğalgaz'ın sadece 470 milyon m3’luk bir kısmi Türkiye’de üretilmiştir. Toplam tüketimin yaklaşık % 20’si konutlarda yapılmaktadır. Doğal gaz tasarrufu yaparak cebinizi koruduğunuz gibi ülke ekonomisine de katkıda bulunabilirsiniz. Tamamına yakınını ithal ettiğimiz doğal gaz, Türkiye’nin en büyük ithalat kalemi olup, ülkemizin cari açığını dahi oldukça olumsuz etkilemektedir.
Ortalama Doğal Gaz Tüketim Miktarı
Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından yayınlanan son rapora göre doğal gaz kullanan konut sayısı 1.2 milyon artarak 10.7 milyona ulaşmıştır. Doğal gaz kullanım fiyatları, dünya doğal gaz fiyatları ve döviz kurundaki değişikliklerden etkilendiği gibi, tüketimin arttığı kış aylarında da fiyatların yükseldiği görülmektedir.

Doğal Gaz Tasarrufu
Yalıtım ve cephe kaplamalarındaki gelişen ve giderek ucuzlayan teknolojiler, bilinçlenen tüketiciler tarafından ilgi görmektedir. Bunun yani sıra belediyeler tarafından gerçekleştirilen, dönüşüm projeleri ile eski binalar yenilenmekte ve enerji yalıtım problemleri giderilmektedir. Tüm bu bileşenlerin sonucu olarak ortalama doğal gaz tüketimi düşme eğilimi göstermektedir.

Isı Yalıtımının Önemi
Evlerdeki ısı kaybının büyük bir kısmı yalıtım olmamasından kaynaklanır. 2010 yılı sonrasında bu konuya ilişkin getirilmiş mevzuat sayesinde, yeni yapılan evlerde yüksek oranda yalıtım sağlayan malzemeler ve teknoloji kullanılmaktadır. Ancak, eski yıllarda yapılmış evlerin birçoğunda bu konu önemli bir sorun olarak göze çarpmaktadır. Site ve bina yönetimleri bu konuda uzmanlaşmış firmalardan birini seçerek, binalarında mantolama işlemi geçekleştirebilir, doğal gaz harcamanızı azaltmanıza yardımcı olabilirler.

Binalardaki ısı kayıplarının
%40'ı pencerelerden
%30'u dış duvarlardan
%17'si kapılar ve havalandırmalardan
% 13'ü çatı, döşeme ve tabandan meydana gelmektedir.

KOLAY ADIMLARLA FATURAYI AZALTIN
TERMOSTATİK
Termostatik vana sayesinde oda sıcaklığını kontrol edebilirsiniz.
Radyatörlerin arkasına ısı yalıtım levhaları yerleştirin
En büyük ısı kaybı evin dış duvarları üzerinden gerçekleşmektedir. Radyöterleriniz ile duvarlar arasındaki isi geçişini engelleyerek % 5’e yakın bir oranda doğal gaz tasarrufu gerçekleştirebilirseniz.
Eşyalarınız radyatörlerin önünü kapatacak şekilde yerleştirmeyin
En büyük ısı kaybı evin dış duvarları üzerinden gerçekleşmektedir. Radyöterleriniz ile duvarlar arasındaki isi geçişini engelleyerek % 5’e yakın bir oranda doğal gaz tasarrufu gerçekleştirebilirseniz.
Perdelerinizi kapalı tutun ve kaloriferlerinizi kapatacak şekilde uzun perdeler kullanmayın
Binanızda isi yatlımı olsa bile camlar ve cam kapılar, isi geçişkenliğinin yüksek olduğu alanlardır. Perdelerinizi kapalı tutarak isi kaybını % 25 oranında azaltabilirsiniz.
Odalarınızı kullanım sıklığı ve ihtiyacına göre ısıtın
Yasam alanlarında önerilen sıcaklık 22 derece iken, yatak odası için 20 derece önerilmektedir. Termostatik vana kullanarak, farklı odalarda farklı sıcaklık ayarları yapabilirsiniz Bunun yani sıra nadiren kullandığınız odalardaki kalorifer peteklerini kapalı tutarak, fatura tasarrufu yapabilirsiniz.
Kombinizi kapatip acmak faturanizi yukseltebilir Soğuyan kombiyi ve evi tekrardan ısıtmak, faturanızı yukarıya çekebilir. Bu nedenle 4 saatten kısa sure için evden ayrılıyorsanız, kombinizi düşük derecede de olsa açık tutmanız önerilir.

Faturanızı azaltmak adına yapmanız gereken yatırımlar
Eski camlarınızı çift camlı ve PVC doğramalı sistemlerle değiştirmek. Bu sayede doğal gaz faturanızı % 10 düşürebilirsiniz.
Yoğuşmalı ve zaman ayarlı kombiye geçmek. Özellikle uzun saatler evde olmayan tüketiciler için % 15'e varan doğal gaz tasarrufu sağlayacaktır.
Binanızın yalıtımı iyi değilse, dış cephe montalama yaptırarak isi geçiskenliğini azaltın. Lk etapta bu işlem pahalı gibi gözükse de doğal gaz faturanızı yüzde 40 azaltabilir.