2017 yılında kurulan MIT Dream Laboratuvarı’nda bir araştırmacı ekibi, hayallerinizin içeriği üzerinde yeni bir kontrol mekanizması da dahil olmak üzere rüyaları çeşitli şekillerde izleyebilen ve onlarla etkileşime girebilen açık kaynaklı giyilebilir bir cihaz üzerinde çalışmalar da bulunuyor.
Ekibin hedefi bunu bir kez kanıtlamak. Nintendo PG ile Inception’ı bir düşünün. MIT Media Lab’ın Fluid Interfaces Group ve Dream Lab araştırmacısı doktora öğrencisi Adam Horowitz, “İnsanlar hayatlarının üçte birinin kendilerini değiştirebilecekleri, yapılandırabilecekleri veya daha iyisini yapabilecekleri bir üçte bir olduğunu henüz bilmiyorlar.” belirtiyor. İster bellek artırımı veya yaratıcılık artırımı olsun, ister ertesi gün ruh halini iyileştirmek olsun ya da daha basit düşünceyle sınavlardaki performansını artırmak olsun, geceleri yapabileceğiniz, pratikte önemli olan tüm bu şeyler mümkün olabilir diye de ekliyor. Dream Lab ekibi tarafından geliştirilen Dormio adlı eldiven benzeri bir cihaz, kullanıcının hangi uyku halinde olduğunu tespit edebilen bir dizi sensörle donatılmış. Kullanıcı, bilinçli ve bilinçaltı, hipnagoji arasında bir duruma geçtiğinde, eldiven önceden kaydedilmiş bir sesi oynatıp bu durumu işaretiyor. Cambridge’de araştırmaya dahil olmayan bir psikolog olan Valdas Noreika, 2018’de VICE’a verdiği demeçte, “Hipnagojik görüntüler veya halüsinasyonlar, uyanıklıktan uykuya geçişte normal bir bilinç durumudur.” İfadelerinde bulunuyor.

 

 

Hipnagoji farklı insanlar için farklı sonuçlar doğurabilir. Bazıları, güçlü görsel ve işitsel halüsinasyonlar yaşadıklarını bildirerek hipnagojiden uyandıklarını belirtiyor. Diğerleri bir başkasıyla etkileşime girdiklerini…

Fakat Rüya Laboratuvarı, Dormio eldiveni ile bir şeylerin peşinde olabilir. Örneğin, 50 kişilik bir deneyde, eldivenin basitçe “kaplan” diyen önceden kaydedilmiş bir mesaj söylemesini sağlayarak insanların uykusuna bir kaplan yerleştirebilmiş.