Savunma Sanayii Başkanlığı öncülüğünde yerli ve milli imkânlarla Türk Havacılık Uzay Sanayisi (TUSAŞ) tarafından üretilen ilk savaş uçağı olma özelliği taşıyan KAAN, Türk savunma sanayii tarihine adını yazdırdı. KAAN’la düşük görünürlük, motor ısısının dışarıya yansımaması, dahili silah yuvası, yüksek manevra kabiliyeti, artırılmış durumsal farkındalık ve sensör füzyonu gibi teknolojik özellikler olacak

 

5. NESİL SAVAŞ UÇAK ÜRETEN 4. ÜLKE OLDUK

Türkiye KAAN ile 5.inci nesil savaş uçağına sahip ülkeler arasında yerini aldı. Dünya'da 5. nesil savaş uçağı üreten ülkeler arasında ABD, Rusya ve Çin yer alırken Türkiye Dünya'da 5. nesil uçak üretebilen 4. ülke oldu. Bir savaş uçağının 5. nesil olabilmesi için bazı karakteristik özeliklerinin bulunması gerekiyor. Bunlar arasında düşük radar iz düşümü, tüm silahlarının gizlenebilir olması, yüksek performanslı ve yüksek manevra kabiliyetine sahip olması ve gelişmiş teknolojik altyapıya sahip olması geliyor.

 

İLK TESLİMAT 2028’DE

KAAN, Türk Hava Kuvvetleri’nin harekât kapasitesinin güçlendirilmesine ve stratejik askeri ihtiyaçlarının karşılanmasına katkı sağlayacak. 2028’de Hava Kuvvetleri’ne 20 adet teslim edilmesi planlanan KAAN’ın 2029 itibarıyla ise ayda 2 adet üretilmesi öngörülüyor. TSK envanterinden 2030’lu yıllardan itibaren kademeli olarak devreden çıkartılması düşünülen F-16 uçaklarının yerini de alabilecek.