Roketsan tarafından geliştirilen ÇAKIR Füze Ailesi’nin lansmanı, 31 Mart 2022 tarihinde gerçekleştirildi. Toplamda 3 ayrı grupta 8 farklı füzeyi içeren 150+ kilometre menzilli ÇAKIR Füze Ailesi ile birçok güvenlik biriminin ihtiyacını, eşzamanlı olarak karşılayabilecek.

Elektronik-Harp Gemi Savar ve Sürü Sensörlü Füze
Modüler bir mimaride geliştirilen ÇAKIR Füze Ailesi; Gemisavar Füze (IIR, RF, Hibrit), Elektronik Harp Füzesi, Seyir Füzesi (IIR, RF, Hibrit) ve Sürü Sensörlü Seyir Füzesi olmak üzere dört ana grupta geliştiriliyor. Böylelikle Kara Kuvvetleri Komutanlığı, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı, Hava Kuvvetleri Komutanlığı ve Milli İstihbarat Teşkilatı gibi kurumlarımızın ihtiyaçlarının giderilmesi amaçlanıyor. Özellikle Elektronik-Harp ve Sürü Sensörü faydalı yüklerine sahip ÇAKIR Füzeleri, hem Türkiye hem de Dünya’da oldukça yeni bir konsept olma özelliği taşıyorlar.
ÇAKIR LIR Füzesi taşıdığı faydalı yükler sayesinde; düşman hava savunma unsurlarının bastırılması (SEAD) ve hedef taklidi gibi görevleri icra edebilecek.
ÇAKIR SW Füzesinin ise özellikle yoğun elektronik-harp unsurlarının bulunduğu muharebe sahalarında kritik öneme sahip olacağı tahmin ediliyor.

Bir İlk: Hibrit Arayıcı Başlık
“Seyir Füzelerini İnsansız Platformlarla Buluşturan Bir Füze” mottosu ile öne çıkan ÇAKIR Füze Ailesi; Görüntüleyici Kızılötesi (IIR), Aktif Radar (RF) ve Hibrit Arayıcı Başlık (Dual-Mode Seeker) seçeneklerine sahip. Bu sebepten ötürü modüler yapıda olan ÇAKIR Füzesi, hibrit arayıcı başlık seçeneğinden ötürü Türkiye’de bir ilk olma özelliğine sahip.
Hibrit arayıcı başlık sayesinde IIR ve RF arayıcı başlıklar, tek bir füze platformunda buluşturulmuş olacak. Böylelikle ortaya çok yüksek vuruş hassasiyetine sahip bir füze platformunun çıkarılması hedefleniyor.

Son Teknoloji Gelişmiş Güdüm Sistemi
ÇAKIR Füzesinin güdüm sistemi, sadece terminal aşamada kullanılacak arayıcı başlıklar değil; orta safha güdüm için kullanılacak navigasyon sistemleri açısından da oldukça zengin. ÇAKIR Füzesinin güdüm sisteminde;
Ataletsel Navigasyon Sistemi
Karıştırmaya Dayanıklı GNSS
Radar Altimetre
Barometrik Altimetre


Yeryüzü Referanslı Navigasyon Sistemi Bulunuyor
Ayrıca ‘Çift Yönlü Data-Link Sistemi’ne sahip olan ÇAKIR Füzesi, ağ merkezli harbe de uygun şekilde geliştiriliyor. Çift Yönlü Data-Link Sistemi sayesinde ÇAKIR Füzesi, havadayken dahi rota/hedef güncellemesi alabiliyor ve füzenin kontrolü de başka dost unsurlara devredilebiliyor. Ayrıca füze tarafında da ilgili dost unsurlara anlık bilgi akışı sağlanabiliyor.

 

İşte ÇAKIR Füzesinin Özellikleri
-150+ kilometre menzile sahip ÇAKIR Füzesi, 275 kilogramlık ağırlığıyla öne çıkıyor. Menziline göre oldukça hafif sayılabilecek ağırlığı sayesinde ÇAKIR Füzesi, faydalı yük kapasitesi oldukça kısıtlı olan hava platformlarında dahi çoklu bir şekilde taşınabiliyor.
-Yaklaşık 70 kilogram ağırlığında bir ‘Yüksek Patlayıcılı Yarı Delici Parçacık Etkili Termobarik’ harp başlığına sahip olan ÇAKIR Füzesi, zırhlı veya zırhsız bütün hedeflere karşı etili olabiliyor.

-Kara, deniz veyahut helikopter gibi düşük irtifalarda görev yapan hava platformlarından kullanılması durumunda menzil dezavantajının giderilmesi amacıyla ÇAKIR Füzesi, katı yakıtlı bir fırlatma motoru (booster) ile teçhiz edilebiliyor. Bu durumda füzenin ağırlığı, 330 kilograma çıkıyor.

-Super Sea-Skimming özelliği sayesinde satha oldukça yakın uçuş gerçekleştirebilecek ÇAKIR Füzesi, düşman unsurları tarafından da oldukça zor tespit edilecek.
Milli Füze ÇAKIRA Milli Motor
Lansman töreni kapsamında Roketsan ile Kale Arge şirketleri arasında, ÇAKIR Füzesi’nde kullanılacak motor ile ilgili de bir anlaşma imzalandı. ÇAKIR Füzesi’ne, Kale Arge tarafından milli imkanlarla geliştirilen KTJ-1750 Turbojet Füze Motoru güç verecek.

ÇAKIR Füzesi Kullanacak Platformlar
Olukça farklı platformda kullanılabilecek ÇAKIR Füzesi’nin, ilk etapta insansız hava araçları ile helikopterlerde kullanılması öngörülüyor. İnsansız platformlara ilaveten Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı envanterinde bulunan S-70B SeaHawk ve AH-1W Super Cobra platformlarının, ÇAKIR Füzesi’nin ilk kullanıcılarından olacağı tahmin ediliyor.