Turan Hançerli “Bugün İmar Komisyonu’na ait 79 rapor var. Bu raporlar arasında kentin güvenli olmayan yapılarını; yenilemek, güçlendirmek ve depreme dayanıklı hale getirmek amacıyla hazırlanan plan notu değişikliğine ilişkin rapor yine yok. İmar artışı talep etmeyen bu düzenleme konusuna komisyonun özel önem vermesini, hassas davranmasını rica ediyorum” ifadelerini kullandı.
Hançerli, “1999 depremi sonrasında depremle ilgili kentin yenilenmesi ile ilgili yapılması gerekenler hakkında kararlar alınmıştı. 26 Eylül 2019 tarihinde gerçekleşen 5.8'lik deprem ile birlikte aradan geçen zamanın farkına vardık. Deprem sorununu tüm İstanbul yaşıyor ve yaşayacak. Hal böyleyken Avcılar Belediye Meclisi inanılmaz hızlı davranarak tüm partilerin oy birliğiyle ekim ayında plan notu değişikliğini İBB İmar Komisyonu'na sevk ettik. Ekim ayı meclisinde İBB İmar Komisyonu zamana ihtiyacı olduğunu ifade etti. Aradan 2 ay geçti. İmar ve Bayındırlık Komisyonu'nun bugün 79 raporu var. Hala 79 İmar Komisyonu raporu arasında kentin güçlü olmayan yapılarını yenilemek güçlendirmek ve depreme dayanıklı hale getirmek amacıyla hazırlanan plan notu değişikliğine ilişkin raporun hazırlanmadığını üzüntü ile görüyorum” sözleriyle devam etti.

AÇIKLAMA İSTEDİ


Avcılar Belediye Başkanı Turan Hançerli, imar artışı talep etmeyen, yasaya uygun olarak yapılmış, yenilenmesi gereken eski yapıların kazanılmış haklarını vermekten başka bir anlam ifade etmeyen konuda komisyon üyelerinden hassasiyet talebinde bulundu. Belediye Başkanı “Komisyonun raporu neden hazırlamadığı konusunda bir açıklama yapmasının İstanbul ve Avcılar açısından yararlı olacağı kanaatindeyim” ifadelerini kullandı.

ACELEYE GELMEZ


İmar ve Bayındırlık Komisyon Başkanı Akyol da dosyanın depremden sonra Avcılar Belediye Meclisi tarafından çok acele şekilde hazırlandığını irdeleyerek “Bu konuların çok acele yapılması doğru değil. Avcılar Belediye Başkanı 3 aydır ilgileniyor biz 1,5 yıldır ilgileniyoruz” ifadelerini kullandı. Bir çok bekleyen benzer imar dosyası bulunduğunu irdeleyen AKP'li Yüksel Akyol bu konu için bir komisyon kurulmasının planladığını belirtti.