Üniversite sınavına hazırlanan gençler "2020 yılı sınav takvimi"ni öğrenmek istiyor. ÖSYM’nin sınav takviminde YKS (TYT-AYT-YDT) başvuru tarihleri belli oldu. TYT’de Türkçe Testi, Sosyal Bilimler Testi, Temel Matematik Testi ve Fen Bilimleri Testi yer alırken, AYT’de Türk Dili ve Edebiyatı-Sosyal Bilimler-1 Testi, Sosyal Bilimler-2 Testi, Matematik Testi ve Fen Bilimleri Testi yer almaktadır. Yabancı Dil Testin’de ise, Almanca, Arapça, Fransızca, İngilizce ve Rusça testleri yer almaktadır. Peki YKS ne zaman yapılacak? Üniversite sınavı başvuru tarihi belli oldu mu?

 

Üniversite sınavına hazırlanan öğrenciler YKS ne zaman? sorusuna yanıt arıyor. ÖSYM'nin 2020 sınav takviminde Yükseköğretim Kurumları Sınavı başvuru tarihleri belli oldu. Bunun akabinde TYT, AYT ve YDT başvuru tarihleri merak edilmeye başlandı. 2020 ÖSYM sınav takvimi'nin açıklanmasının ardından adaylar yoğun tempolu bir döneme giriş yaparak üniversite hayallerini gerçekleştirme yolunda ter dökecek. Peki YKS ne zaman? İşte ÖSYM 2020 YKS Üniversite sınavı başvuru tarihi!

YKS NE ZAMAN YAPILACAK?


ÖSYM tarafından düzenlenecek olan YKS 2020 üniversite sınavı tarihi adaylara duyuruldu. Haberimizin devamından detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

2020 YKS BAŞVURULARI NE ZAMAN, SINAV HANGİ TARİHTE? TYT-AYT-YDT
Üniversite sınavı kapsamında birinci oturum olan TYT 20 Haziran, AYT ve YDT oturumları ise 21 Haziran tarihlerinde gerçekleşecek. Sınava yönelik başvurular 6 Şubat ile 3 Mart 2020 tarihleri arasında yapılacak.

YKS sonuçları ise 23 Temmuz tarihinde açıklanacak.

YKS BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?


ÖSYM Aday İşlemleri Sisteminde geçerli fotoğrafı ve eğitim bilgisi bulunan adaylar, bireysel olarak internet aracılığıyla https://ais.osym.gov.tr adresinden başvuru yapabilirler. ÖSYM Aday İşlemleri Sisteminde geçerli bir fotoğrafı ve/veya eğitim bilgisi bulunmayan adaylar, ÖSYM Sınav Koordinatörlüklerinden veya tanımlanmış başvuru merkezlerinin birinden yapacaklardır.

YKS'ye başvuran adaylar seçmiş oldukları oturumlara bağlı olarak sınav ücretini kılavuzda belirtiler bankalardan herhangi birine veya ÖSYM'nin https://odeme.osym.gov.tr internet adresinden kredi kartı/banka kartı ile süresi içinde yatıracaklardır.

Başvuru bilgilerinizin ÖSYM Aday İşlemleri Sistemine girilmiş olması sınava başvuru için yeterli değildir. Sınav ücretini süresi içinde yatırmadığınız takdirde başvurunuz tamamlanmamış olacağından, sisteme girilmiş olan başvuru bilgileriniz geçersiz sayılacak ve işleme alınmayacaktır.

Not: Adaylar, sınavın sabah oturumlarında saat 10.00'dan sonra; öğleden sonra oturumunda ise saat 15.30'dan sonra sınav binalarına alınmazlar