Antalya Büyükşehir Belediyesi Tasarım Ofisi’nde görev yapan Gökhan Çalbay, taş döşeli dar sokakları, cumbalı ahşap evleri ile öne çıkan ve aynı zamanda Antalya kentinin ilk yerleşim yeri olan tarihi Kaleiçi’nin 2 bin yıl öncesini anlatan 3 boyutlu animasyonunu hazırladı. Bir yıl boyunca işten arta kalan zamanlarında projesini hayata geçirmek için çalışan Gökhan Çalbay, Kaleiçi animasyonunu kısa süre önce tamamladı ve sosyal paylaşım sitesindeki hesabı aracılığıyla beğeniye sundu.

2 BİN YIL ÖNCEKİ KALEİÇİ

Kısa sürede 10 bine yakın izleme alan Kaleiçi animasyonu 10 milyon poligon ve 20 bin parçadan oluştu. Animasyonda Hadrianus Kapısı, taş döşeli dar sokaklar, ahşap ve taştan yapılan evler ve surlardan oluşan Roma dönemindeki Kaleiçi anlatılıyor. İki dakikalık animasyonun bir sonraki aşamalarında Kaleiçi’nin Selçuklu, Osmanlı ve Cumhuriyet dönemlerinde yaşadığı değişimler anlatılacak. Animasyonun kent turizmine ve kentin tanıtımına da katkı sağlaması bekleniyor.

SIRADA TÜRK-İSLAM DÖNEMİ VAR

Animasyonu yapmadan önce müzede Kaleiçi ile ilgili araştırma yaptığını açıklayan Gökhan Çalbay, “O dönemin evleri, sokakları, surları ve tarihi Hadrianus Kapısı ile ilgili bilgiler topladım. Elde ettiğim bilgilere hayallerimi de ekleyip animasyonu hazırladım. Bir yılda hazırladığım animasyonun bu denli ilgi görmesi beni çok mutlu etti. Kaleiçi, tarih boyunca 7 dönem görmüş. Bir sonraki adımım Kaleiçi’nin Türk-İslam dönemini animasyona yansıtmak olacak” diye konuştu.