Türkiye ve Libya arasında varılan anlaşma sonrası tüm dünyanın gözü Doğu Akdeniz’de. Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti Başkanlık Konseyi Başkanı Fayez Al Sarraj ile İstanbul’da görüşüp Cumhurbaşkanı Erdoğan ile, ‘deniz yetki alanlarının sınırlandırılması’ anlaşması imzalamıştı.

 

Bu anlaşmanın devamında Libya Büyükelçisi'ni sınır dışı eden Yunanistan, Türkiye'yi de BM'ye şikayet edip, Uluslararası kamuoyunu Türkiye’ye karşı kışkırtma hamlesin de bulunan Yunanistan cephesinden yeni bir hamle hazırlığı daha geldi.

 

"Amerika'dan 3 İsrail'den 2"

 


The Times’ta Anthee Carassava imzasıyla yayınlanan habere göre Yunanistan, Türkiye’ye karşı kullanmak amacı ile ABD ve İsrail’den SİHA alma hazırlıklarında. Times'ın iddiasına göre parlamentoda bilgi veren Yunanistan Savunma Bakanı Nikos Panagiotopulos, ABD’den 3, İsrail’den 2 SİHA alınacağını söyledi.
Panagiotopulos, “Silahlı kuvvetlerimiz egemenliğimize yönelik potansiyel tehlikelere karşı koymak için angajman kurallarını belirledi. Bu kurallara Türk İHA’larını hareket edemez hale getirmek de dahil” açıklamalırnda bulundu.