Mübarek "Berat Kandili" yaklaştıkça müslümanlar, Yarın kandil mi? "Berat Kandili" ne zaman?sorularının cevabını google.com üzerinden araştırmaya başladı. Diğer yandan kandilin feyiz ve bereketinden yararlanmak isteyenler Berat Kandili’nin hikmeti, önemini ve mucizeleri ile birlikte "Berat Kandili orucu" ve "Berat Kandili namazını" araştırıyor. yarın kandil mi sorusunun cevabı haberimizde. İşte 2019 Diyanet İşleri Başkanlığı'nın dini günler takvimi ve kandil tarihleri…


BERAT KANDİLİ NE ZAMAN?

Berat Kandili Hicri Takvim’de Şaban Ayı’nın 14’ünü 15’ine bağlayan gece idrak edilir. Şaban Ayı’nın gelmesi ve Miraç Kandili’nin idrak edilmesi sonrası gözler Berat Kandili’ne çevrildi. Bu yıl Şaban Ayı’nın 14’ü Nisan Ayı’nın 19’una denk geliyor. Yani 19 Nisan’ı 20 Nisan’a bağlayan gece Berat Kandili olarak yurdumuzda ve İslam dünyasının genelinde kutlanIyor.


Öte yandan Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından resmi olarak ilan edilen 2019 kandil tarihleri şöyle:


Regaib Kandili: 7 Mart


Mirac Kandili: 2 Nisan


Berat Kandili: 19 Nisan


Kadir Gecesi: 31 Mayıs


BERAT KANDİLİ’NİN HİKMETİ VE MUCİZESİ NEDİR?


Diyanet’in geçtiğimiz yıllarda Berat Kandili ile ilgili yaptığı paylaşım ise şöyle; Kaynaklarımızda rahmet, icabet, gufran ve takdir olarak isimlendirilen Berat gecesi, af, arınma ve kurtuluş gecesidir.


Hiç şüphesiz ki Beratın en derin anlamı af ve bağışlanmadır. Sevgili Peygamberimiz (sav) bu gecede Allah’a çokça ibadet edilmesini, gündüzünde ise oruç tutulmasını tavsiye etmiş ve bu gece güneş batınca Allah Teâlâ’nın dünyaya rahmetiyle tecellî ederek fecre kadar: “Bağışlanmak dileyen yok mu, onu bağışlayayım! Rızık isteyen yok mu, ona rızık vereyim! Belâya dûçar olan yok mu, ona afiyet vereyim!..” buyurduğunu bizlere müjdelemiştir. (İbn Mâce, İkâmetü’s-Salavât, 191)


"BERAT KANDİLİ ORUCU" NASIL TUTULUR ?


Kandil gecesi akşam namazından başlar sabah namazına kadar devam eder. Geceden önceki ve sonraki gündüz de oruçlu olmak en güzelidir. Ancak tek gün oruç tutulacaksa geceden sonraki gün oruç tutulması daha faziletlidir.


Şaban ayının yarı gecesinde yani "Berat Gecesi" olduğunda, gündüzünde oruç tutun, gecesini de ibadetle geçirin.”Çünkü Yüce Allah (c.c), o gece rahmetiyle gökyüzüne iner ve şöyle buyurur; “Günahının affını isteyen yokmu? Affedeyim, rızkının artmasını isteyen yokmu? Bol rızık vereyim, bir derde düçar olan yokmu? Afiyet vereyim. Yokmu şunu isteyen, yokmu bunu isteyen diye bu ilahi ses tan yeri ağarıncaya kadar devam eder, buyuruyor. İşte isteyeceklerimizi Rabbimizden bu gece isteyelim. Bu geceyi uyanık bir gönülle geçirelim. Günümüzü değerlendirerek, geçmişimizi sorgulayalım ve geleceğimizi planlamak için Berat gecesini fırsat bilelim.