Hava Kuvvetlerinin yaptığı yazılı açıklamada, “ABD Hava Kuvvetleri, Stratejik Kabiliyetler Dairesi ile 12 Aralık yerel saatle 08.30'da konvansiyonel olarak yapılandırılmış karadan fırlatılan balistik bir füzenin prototipini California'daki Vanderberg Hava Üssü'nde denedi” ifadesi kullanıldı. Denemeden elde edilen verilerin gelecekte orta ölçekli füze testleri konusunda yardımcı olacağı belirtilen açıklamada, “Test edilen füze fırlatma standından çıkıp 500 kilometrelik uçuştan sonra açık okyanusa düştü” bilgisi paylaşıldı.
Amerika, Rusya'nın 1987'de Amerika ile Sovyetler Birliği arasında imzalanan INF anlaşmasını ihlal ettiği gerekçesinde bulunarak anlaşmadan çekildiklerini açıklamıştı. Rusya Dışişleri Bakanlığı ağustos ayının başında anlaşmanın resmen sona erdiğini bildirmişti. Üzerine Amerika, 19 Ağustos’ta tesir menzili 500 kilometreyi aşan yeni bir orta menzilli seyir füzesini denediklerini bildirmişti.
Rusya ve Çin, INF’den çekilen Amerika’yı silah yarışı içine girmek ile suçlamış ve bu ülkenin orta menzilli füze denemesini Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyine (BMGK) görürmüştü.